Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?
Spożywanie alkoholu nawet niewielkiej ilości alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Czy powinniśmy wprowadzić prohibicję i ograniczenia w sprzedaży alkoholu? Czy na przepisach może zyskać społeczeństwo?Foto: Shutterstock

Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.

 • Jak wskazują dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Polacy piją coraz więcej. Od wielu lat wynik oscyluje wokół 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
 • Ostatnio ilość ta zaczęła niepokojąco zbliżać się do 10 litrów.
 • Tymczasem europejskie dane są jeszcze bardziej przygnębiające: wg OECD statystyczny Polak wypija 11,7 litrów czystego alkoholu rocznie!
 • Jak podają przeprowadzane w maju 2024 sondaże, Polacy podchodzą niechętnie do proponowanych przez rząd ograniczeń w sprzedaży alkoholu. Przeciwko zakazowi sprzedaży na stacjach benzynowych jest ponad 55 procent ankietowanych, a przeciwko prohibicji po godzinie 22.00 ponad 64 procent.

W kwietniu w Ministerstwie Zdrowia przygotowano wstępne analizy dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. - W departamencie zdrowia publicznego trwa sprawdzanie, w jaki sposób mogłyby być te przepisy wprowadzone, jak wyglądają przepisy w innych krajach. Więc jest to etap wstępny - wyjaśniał rzecznik resortu. 

konsumpcja piwa w europie 

Alkohol powszechnie dostępny 

Ministerstwo Zdrowia zwróciło również uwagę, że jest wiele miejsc, w których można kupić alkohol. - Według Światowej Organizacji Zdrowia jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie spożycia alkoholu jest ograniczenie do niego dostępu. Wydaje się, że stacje benzynowe są takim miejscem, gdzie alkohol nie musi być sprzedawany - mówił wtedy Damian Kuraś.

Polacy przeciwni zakazowi 

Jak wykazały przeprowadzone sondaże, aż 55,4 procent ankietowanych opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Za ograniczeniami jest 42,9 procent, a pozostali nie mają zdania na ten temat. 

Podobnie wygląda kwestia zakazu sprzedaży napojów procentowych w sklepach po godzinie 22.00. Przeciwko jest 64,1 procent respondentów. W obu przypadkach najmocniej sprzeciwiają się najmłodsi. W grupie 18-29 lat przeciwko zakazowi sprzedaży alkoholu na stacjach paliw jest 85 procent badanych - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Polacy piją dużo alkoholu Alkohol w Polsce

Jak zaznaczają eksperci, Polacy mają bardzo niebezpieczny styl picia alkoholu. Mimo że społeczeństwo po alkohol sięga rzadziej niż kiedyś, to jeśli już spożywa substancje alkoholowe, robi to w dużych ilościach, na umór.

 • Spożycie alkoholu w Polsce nadal rośnie. Statystycznie na głowę każdego Polaka przypada 11,5 litra czystego spirytusu rocznie. 40 procent wypijanego alkoholu to wyroby wysokoprocentowe.
 • Koszty związane ze spożyciem alkoholu i jego konsekwencjami wynoszą ok. 120 mld złotych rocznie.
 • Osiągnęliśmy poziom spożycia z przełomu lat 70. i 80..
 • Zdaniem ekspertów za taki stan rzeczy odpowiada np. prawo, które zezwala m.in. na reklamę alkoholu.

Posłuchaj

51:02
Prohibicja i ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Jak wpływa na społeczeństwo? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zgubne skutki spożywania alkoholu

Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego i piersi. Badania naukowe ponad wszelką wątpliwość udowodniły, że nadmierne spożycie alkoholu jest czynnikiem rakotwórczym, a do zwiększenia ryzyka zachorowania przyczyniają się nawet niewielki ilości substancji.

skutki picia alkoholu

***

Audycja: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: dr Katarzyna Obłąkowska (socjolożka), Krzysztof Brzózka (były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) oraz doktor Artur Bartoszewicz (ekonomista) 
Data emisji:
 14.04.2024
Godzina emisji: 20.08

IAR/PAP/zch/wmkor

Polecane