"Kiedyś to była codzienność. Ludzie przychodzą z sentymentu" - wystawa "Wideoświat. Powrót do kaset VHS"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kiedyś to była codzienność. Ludzie przychodzą z sentymentu" - wystawa "Wideoświat. Powrót do kaset VHS"
Agnieszka Obszańska zaprasza na "Audycję kulturalną"Foto: PR3

- Kultura VHS była prawdziwym przeżyciem dla wielu osób. Pojawiła się szybko, a z obecnej perspektywy bardzo szybko też zniknęła. Swego czasu mieliśmy w Polsce ponad 30 tys. wypożyczalni kaset wideo. Obecnie jest ich bardzo mało - mówił w Trójce Rafał Andrzejczak z Muzeum Kinematografii w Łodzi i zaprosił na wystawę zatytułowaną "Wideoświat. Powrót do kaset VHS".

  • Kultura wideo w Polsce zaczęła się od kaset i magnetowidów sprowadzanych z zagranicy. 
  • Znacząco zbiegła się w czasie ze zmianami polityczno-społecznymi okresu transformacji na przełomie lat 80. i 90.
  • O wystawie "Wideoświat. Powrót do kaset VHS", prezentowanej w Muzeum Kinematografii w Łodzi, opowiedział Rafał Andrzejczak.

Technologia VHS zrewolucjonizowała myślenie o kinematografii. Przeniosła seanse filmowe z sal kinowych do prywatnych mieszkań i zmieniła praktyki odbiorcze widzów na całym świecie. - Kasety VHS pomagały nam przejść na Zachód. W czasie rozkwitu prawie każdy miał magnetowid, miał kasety i to właśnie w ten sposób oglądał filmy - mówił w "Audycji kulturalnej" Rafał Andrzejczak z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Najczęściej czytane

"Wideoświat. Powrót do kaset VHS"

-  Chcieliśmy całościowo zaprezentować kulturę wideo. Nasza wystawa podzielona została więc na trzy części: technologię, społeczne oddziaływanie kultury wideo oraz współczesność - opisywał gość Trójki. - Technologie to pokazanie tzw. walki formatów. W latach 70. każda firma próbowała na swój sposób działać z technologiami magnetycznymi. VHS wygrał, bo można było zmieścić na kasecie więcej materiału, mimo że prezentował najgorszą jakość. Na naszej wystawie pokazujemy też polskie magnetowidy, również te szpulowe - tłumaczył Rafał Andrzejczak. 

Posłuchaj

14:20
"Kiedyś to była codzienność. Ludzie przychodzą z sentymentu" - wystawa "Wideoświat. Powrót do kaset VHS" (Audycja kulturalna)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Audycja kulturalna" 

Jak sama mówi, stanie na głowie, aby jak najwięcej i jak najlepszej kultury pojawiło się w Trójce. Wraz z Agnieszką odwiedzimy miejsca, do których nie wszyscy docierają, a ponieważ kultura to jej żywioł, możecie się spodziewać naprawdę niesamowitych doświadczeń.


***

Tytuł audycji: Audycja kulturalna
Prowadzi: Agnieszka Obszańska
Data emisji: 11.05.2024
Godzina emisji: 
13.11

zch/kormp


Polecane