Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?
2024-05-08, 09:05 | aktualizacja 2024-05-09, 08:05
Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.
- W ramach zajęć z edukacji zdrowotnej młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.
- Na lekcjach edukacji zdrowotnej poruszone będą m.in. tematy dotyczące zdrowia psychicznego i fizycznego, zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień oraz edukacji seksualnej.
- Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem w szkołach od 1 września 2025 roku.
Od nowego roku szkolnego w programie nauczania znajdzie się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Według zapowiedzi resortu edukacji podstawa programowa w ramach nowego przedmiotu ma obejmować m.in. elementy wiedzy o człowieku, edukacji seksualnej, zdrowiu fizycznym, psychicznym, odżywianiu, profilaktyce problemów uzależnień. Podstawa programowa tego przedmiotu wciąż jeszcze jest ustalana.
- Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów. Pani minister Barbara Nowacka powołała zespół, który jest efektem współpracy trzech ministerstw - Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Sportu oraz oczywiście Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiciele i przedstawicielki tych ministerstw mają przygotować podstawę programową nowego przedmiotu -edukacja zdrowotna. Ten zespół bezie też współpracował z ekspertami i ekspertkami w różnych dziedzinach, konsultował różne kwestie związane z tym, jak budować przedmiot edukacja zdrowotna - powiedziała ministra Paulina Piechna-Więckiewicz.
Czytaj także:
- "Votum Aleksa": niewyświęcone miejsce, gdzie czuć było sacrum – reportaż Aleksandry Łapkiewicz
- Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?
- Seniorzy: mieć gdzie mieszkać i nie czuć się samotnym. O wsparciu dla osób starszych
Edukacja zdrowotna ma w założeniach uczyć m.in. na czym polega zdrowe życie, jak się odżywiać, jaki tryb życia będzie na nas najlepiej wpływał. Dzieci i młodzież potrzebują takich informacji. Duży nacisk ma być położony na propagowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.
- Aktywność fizyczna pojawia się zawsze wszędzie tam, gdzie mówimy o zdrowiu. O wszelkich zmianach, które maja poprawić samopoczucie związane z psychiką czy poprawić kwestię wyglądu ciała, zawsze pojawia się aktywność fizyczna (...). Dzięki aktywności fizycznej można zaobserwować jakieś pozytywne zmiany w organizmie. Wtedy łatwiej jest rozpocząć kolejne zmiany. Wprowadzić dietę, wprowadzić jakieś ćwiczenia czy zadania dotyczące zmiany psychologicznej ciała - dodaje dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.
Posłuchaj
***
Audycja: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Paulina Piechna-Więckiewicz (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej) i Konrad Witek (dyrektor Instytutu Sportu)
Data emisji: 7.04.2024
Godzina emisji: 20.08
dm