Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historyczny projekt NASA. Jeszcze w tym roku na Księżycu ma powstać sieć komórkowa
NASA planuje założenie na Księżycu sieci komórkowejFoto: Shutterstock/AjayTvm

To nie scenariusz filmu science fiction, ale realne plany NASA, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna we współpracy m.in. ze SpaceX chce zainstalować na Księżycu sieć komórkową. Dzięki niej astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe, ale również telefonować do swoich rodzin. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia korespondent Polskiego Radia w USA - Jan Pachlowski.

  • NASA do końca roku planuje stworzenie sieci komórkowej na Księżycu
  • Dzięki temu astronauci będą mogli przesyłać dane naukowe oraz rozmawiać z rodzinami
  • Może być to także pierwszy krok do uruchomienia poza Ziemią internetu

"To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" - powiedział Neil Armstrong prawie 55 lat temu, kiedy to jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Niebawem możemy być świadkami kolejnego przełomowego wydarzenia – pierwszego sms’a bądź telefonu z naturalnego satelity Ziemi.

Sieć komórkowa na księżycu

NASA ogłosiła, że planuje zainstalowanie na Księżycu sieci komórkowej. Ma to zostać zrealizowane nawet w przeciągu kilku miesięcy. - W przypadku programu NASA "Artemis", którego celem jest powrót astronautów na Księżyc jeszcze w tej dekadzie, łączność komórkowa jest nieoceniona. Obecnie astronauci komunikują się przez radio, ale NASA potrzebuje systemu komunikacji zdolnego do obsługi wideo i danych naukowych wysokiej rozdzielczości - wyjaśnił Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.

- Możliwość komunikowania się na Księżycu ma kluczowe znaczenie, bo jest to tak samo istotne jak każdy element kosmicznej misji - dodał.

Czytaj także:

Księżycowa Sieć Komunikacyjna

Dziennikarz podkreślił, że plan jaki realizuje NASA doprowadzi do przełomowego wydarzenia. - Takie wysiłki pomogą w stworzeniu Księżycowej Sieci Komunikacyjnej, która umożliwi astronautom przesyłanie danych naukowych, naradzanie się z kontrolą misji i rozmawianie z rodzinami – powiedział Jan Pachlowski.

- Ten sprzęt jeszcze w tym roku ma trafić na Księżyc. Może to podłożyć podwaliny pod internet poza światem. Urządzenia osobiste będą mogły łączyć się z sieciami, umożliwiając kosmicznym kolonistom korzystanie ze smartfonów - przekazał korespondent Polskiego Radia w USA.


Posłuchaj

4:40
Jan Pachlowski o sieci komórkowej na Księżycu (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA)
Data emisji: 4.05.2024
Godziny emisji: 6.17

dz

Polecane