Powstała mapa geologiczna Księżyca. To pierwszy krok do wydobywania surowców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstała mapa geologiczna Księżyca. To pierwszy krok do wydobywania surowców?
Kamil Muzyka: musimy nauczyć się tego, gdzie konstruować bazy i skąd pobierać próbki na KsiężycuFoto: Shutterstoc/muratart

Chińczycy opracowali mapy geologiczne Księżyca. Kamil Muzyka, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego przybliżył ten temat na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Gość audycji "Zapraszamy do Trójki" opowiedział o tym, dlaczego mapy geologiczne Księżyca mogą być przydatne oraz czy istnieje możliwość pozyskiwania stamtąd surowców.

  • 3 maja to Międzynarodowy Dzień Kosmosu.
  • Nasza wiedza na temat sytuacji poza Ziemią jest z roku na rok coraz większa. W takich badaniach przodują globalne mocarstwa. Są wśród nich Chiny, które opracowały geologiczną mapę Księżyca.
  • Ponad stu naukowców opracowało atlas geologiczny, który może być bardzo pomocny dla człowieka.

Wiedza o Księżycu

Kamil Muzyka twierdzi, że powstała mapa to dopiero pierwszy krok w ambitniejszych planach związanych z Księżycem. – Nadal uczymy się tego, jak powstał nasz naturalny satelita. Mapa geologiczna może przybliżyć nas do zdobycia tej wiedzy. Drugim elementem jest odkrycie ułożenia i struktury geologicznej Księżyca – powiedział w Trójce naukowiec z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Podstawą do rozpoczęcia wydobywania jakichkolwiek surowców jest dokładne zbadanie miejsc na ziemskim satelicie. – Musimy nauczyć się tego, gdzie konstruować bazy i skąd pobierać próbki. Jeżeli będziemy to wiedzieli, to możemy się zastanawiać nad tym, jakie surowce możemy tam wydobywać – zdradził gość Trójki.

Współpraca globalnych mocarstw w badaniach kosmosu

Kamil Muzyka dodał, że na świecie przodują dwa bloki badawcze. Jeden tworzą Chiny z Rosją, które mają porozumienie nt. międzynarodowej stacji badawczej. Drugi blok to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. Decyzje i współpraca polityczna jest kluczem do pogłębiania wiedzy na temat kosmosu. 

– Często wystarczy jeden punkt zapalny, aby współpraca między państwami się rozpadła. Tak było między USA a Związkiem Radzieckim w latach 80. W odpowiedzi na stan wojenny w Polsce Ronald Reagan zerwał porozumienie o wspólnej eksploracji Marsa – powiedział Muzyka.

Najczęściej czytane

Istotną kwestią są technologie, które umożliwią np. wydobywanie surowców z powierzchni Księżyca. – Mamy pewne sukcesy, ale jest także problem dużych obietnic, które przekraczają możliwości naszych technologii. Takimi problemami są tankowania na orbicie, wielorazowe powrotniki i lądowniki na Księżycu. Nie mówiąc już o maszynach, które miałyby tam pracować  powiedział gość Polskiego Radia.


Posłuchaj

8:04
Kamil Muzyka o mapie geologicznej Księżyca (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Kamil Muzyka (doktorant Instytutu Nauk Prawnych PAN)
Data emisji: 3.05.2024
Godziny emisji: 7.18

dz/kc

Polecane