Satelita Intuition-1 nadaje z orbity: wielki sukces polskiej firmy sektora new space

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Satelita Intuition-1 nadaje z orbity: wielki sukces polskiej firmy sektora new space
Satelita Intuition-1 zaczął wysyłać pierwsze zdjęcia z orbity (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Mechanik

Satelita Intuition-1, opracowany przez polską firmę KP Labs, przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia z kosmosu. Obrazowanie hiperspektralne zastosowane przy ich powstaniu może okazać się przydatne m.in. w rolnictwie bądź leśnictwie. O tym właśnie ze swoim gościem rozmawia Radosław Nałęcz.  

  • Satelita Intuition-1 został wyniesiony na niską orbitę okołoziemską w listopadzie 2023 roku. Sporo czasu zajęło uruchomienie go i doprowadzenie do stanu operacyjnego.
  • Dzięki obrazowaniu hiperspektralnemu możliwa jest analiza subtelnych zmian w roślinności wskazujących np. na rozwijającą się chorobę.

Firmy sektora new space wykorzystują możliwości najnowszych technologii do badania i eksploracji kosmosu poza systemem wielkich instytucji typu NASA bądź EAS. Zdecydowanie niższe koszty, krótszy czas realizacji zadań pozwala na większą mobilność i stosowanie innowacyjnych rozwiązań. Nawet ewentualna porażka nie jest problemem: stosunkowo niewielkie koszty pozwalają na stworzenie kolejnej generacji urządzenia wykorzystującego wnioski z wcześniejszego niepowodzenia.

Kilka miesięcy na rozruch

Można się domyślić, że satelita jest skomplikowanym, wielofunkcyjnym urządzeniem, złożonym z wielu komponentów. Więc po dotarciu na orbitę trzeba mieć czas, aby uruchomić całość. – Po kolei trzeba uruchamiać każde z urządzeń, sprawdzać, czy działa poprawnie, i przechodzić do kolejnego. Tak więc kilka miesięcy zajęło nam dojście do momentu, kiedy możemy wykonać kolorową fotografię – tłumaczy Grzegorz Łada z KP Labs, kierownik projektu Intuition-1. I wyjaśnia, dlaczego te pierwsze zdjęcia nie przedstawiają Polski. – Odpowiedź jest prosta: chmury. Nad Europą są dosyć częstym zjawiskiem, zwłaszcza o tej porze roku. Dlatego celowaliśmy w obszary okolic równika, gdzie pogoda pozwala na zobaczenie powierzchni Ziemi.

– Na tej podstawie mogliśmy ocenić, czy instrument optyczny, reszta oprogramowania i urządzeń wspomagających zachowują się poprawnie – dodaje.

Przeczytaj także


Obserwować odcienie

Satelita Intuition-1 został stworzony do spektralnej obserwacji Ziemi, co oznacza, że widzi o wiele więcej niż to, co my widzimy na tych fotografiach. – One są uproszczone i składają się z trzech składowych kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Natomiast Intuition-1 jest w stanie widzieć 192 kolory. To oznacza, że może zauważyć rzeczy dla ludzi niedostrzegalne – wskazuje Trójkowy gość.

Przykładem może być obserwacja lasów bądź pól uprawnych: tam, gdzie człowiek widzi jeden kolor (np. zielony), satelita dostrzega subtelne zmiany odcieni, które mogą sygnalizować np. braki składników mineralnych bądź chorobę. Ta szybkość obserwacji jest w tym wypadku kluczowa, gdyż pozwala na wcześniejszą, a więc zarazem bardziej skuteczną, reakcję.

Dopuścić możliwość porażki

KP Labs jest polską firmą sektora new space, realizującą w tej chwili 17 różnego rodzaju projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, NASA i podmiotów prywatnych. – Kiedyś kosmos kojarzył się z rozciągniętymi w czasie misjami wartymi miliardy dolarów i euro. One musiały być perfekcyjne z uwagi właśnie na gigantyczne koszty. Natomiast new space polega na tym, że firmy prywatne są w stanie umieścić na orbicie coś swojego, dopuszczając zarazem możliwość porażki – opisuje specyfikę sektora. – Misje new space’owe są realizowane szybciej i niższymi kosztami. Z założeniem, że jeśli coś się nie uda, to możemy wyciągnąć z tego wnioski i wystrzelić kolejną generację urządzenia – tłumaczy.

Posłuchaj

7:05
Satelita Intuition-1 polskiej firmy KP Labs wysłał pierwsze zdjęcia z orbity (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Grzegorz Łada (KP Labs, kierownik projektu Intuition-1)
Data emisji: 24.04.2024
Godzina emisji: 13.50

pr/wmkor

Polecane