Wybitny przedstawiciel rodu Lubomirskich na wystawie w Łazienkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybitny przedstawiciel rodu Lubomirskich na wystawie w Łazienkach
W Łazienkach Królewskich zostanie pokazana wystawa poświęcona Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu.Foto: Shutterstock/Mariusz Switulski

To z jego inicjatywy pod koniec XVII wieku powstał zalążek przyszłych Łazienek Królewskich, a już niebawem w tym słynnym warszawskim parku będzie można oglądać wystawę "Sztuka dobrego myślenia" poświęconą jego wyjątkowemu dziedzictwu. Mowa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, żyjącym w epoce baroku człowieku renesansu.

  • Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642-1702) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli elity polityczno-społecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów przełomu XVII i XVIII wieku.
  • Na kartach polskiej historii i literatury marszałek wielki koronny zapisał się dzięki wszechstronnej działalności prowadzonej na wielu polach.
  • Wystawę w Łazienkach Królewskich będzie można oglądać od 25 kwietnia do 1 września 2024 roku.

Choć żył w epoce barku, Lubomirski był kimś, kogo moglibyśmy nazwać człowiekiem renesansu – wszechstronnie wykształconym i aktywnym na wielu polach. Realizował się w karierze polityka, ale interesował się również filozofią czy literaturą. Był mecenasem sztuk i poetą.

Co kryje się pod pojęciem "Sztuki dobrego myślenia" z tytułu wystawy poświęconej Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu? – Dla niego było to po prostu myślenie właściwe, oparte na logice. Uważał, że takie myślenie jest rzeczą kluczową, jeśli chce się mówić czy pisać – tłumaczy kurator wystawy dr Kamil Frejlich.

Dwa lata przygotowań

Na wystawie prezentowane będą eksponaty reprezentujące różne pola aktywności głównego bohatera, pochodzące ze zbiorów 15 polskich i 5 zagranicznych instytucji. Będą wśród nich m.in. rękopisy, rysunki i projekty architektoniczne. – Kwerenda, która poprzedziła wystawę, była długotrwała i dość żmudna. Pracowaliśmy nad nią dwa lata – zdradza gość Trójki.

Wernisaż wystawy "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego" odbędzie się w Łazienkach Królewskich w Warszawie w czwartek, 25 kwietnia. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września 2024 roku. Będą jej towarzyszyć dodatkowe wydarzenia, takie jak warsztaty, spacery, oprowadzania kuratorskie czy konferencje naukowe.

Posłuchaj

4:06
Wybitny przedstawiciel rodu Lubomirskich na wystawie w Łazienkach (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Goście: dr Kamil Frejlich (kurator wystawy "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo S. H. Lubomirskiego" w Łazienkach Królewskich)
Data emisji: 22.04.2024
Godzina emisji: 10.44

kc/wmkor

Polecane