Joanna Jóźwik: jestem zadowolona z tego, jak potoczyła się moja kariera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Jóźwik: jestem zadowolona z tego, jak potoczyła się moja kariera
Mimo zakończenia kariery sportowej Joanna Jóźwik wciąż pozostaje blisko bieganiaFoto: Lukasz Gdak/East News

Joanna Jóźwik jest jedną z najbardziej lubianych polskich biegaczek. Pięciokrotna mistrzyni Polski i trzykrotna medalistka mistrzostw Europy. Często uśmiechnięta, często też wzruszona, bo jest kobietą bardzo emocjonalną. Świetna rozmówczyni. Rok temu zakończyła karierę zawodniczą, a w kolejnej odsłonie cyklu "Ludzie" opowiedziała między innymi o emocjach z tym związanych.

Decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej Joanna Jóźwik podjęła w wieku 32 lat. Wywołało to zdziwienie u wielu osób; wiele rówieśniczek gościni radiowej Trójki, a także starsze zawodniczki, wciąż rywalizują na prestiżowych turniejach. - Przestałam czerpać radość z treningów. Przestałam mieć taką motywację, jaką miałam wcześniej, i chciałam czegoś nowego. Chciałam się rozwijać, a czułam, że mój organizm nie jest w stanie osiągnąć takich wyników, jakie chciałam. Ten rekord życiowy oddalał się ode mnie, więc postanowiłam powiedzieć "pas" - wyjaśnia rozmówczyni Wojciecha Zawioły.

Joanna Jóźwik dodaje, że wpływ na jej decyzję miały również kontuzje. - Mój organizm jest bardzo kruchy; miałam bardzo dużo kontuzji w mojej karierze. Treningi często wykonywałam w dużym bólu. Cały czas była pogoń za wynikiem, gdzieś zbliżał się termin zawodów. Nie byłam w stanie odpuścić tych treningów, więc one nie były już satysfakcjonujące. Wiązały się zazwyczaj z bólem i pokonywaniem własnych możliwości, które nie były przyjemne - opowiada biegaczka.

Zakończenie kariery zawodniczej nie była jednak końcem przygody ze sportem. Joanna Jóźwik wciąż biega, lecz mniej intensywnie. Swoją pasją dzieli się również w internecie. - Uwielbiam ten moment, kiedy mogę wyjść na trening biegowy i nie mam z tyłu głowy, że muszę go zrobić. Ja mogę go zrobić. (...) To mi daje satysfakcję i przyjemność; odkrywam ten sport od zupełnie innej strony - podkreśla.

Najczęściej czytane:

---

Najważniejsze są historie i ci, którzy są ich częścią. Ludzie. Nowe pasmo w Trójce, a w nim opowieści z życia, wesołe, smutne, angażujące - bardzo różnorodne, mamy nadzieję, że z uniwersalnym przesłaniem.

Pasmo "Ludzie". Od wtorku do czwartku po 23.

Posłuchaj

49:50
Joanna Jóźwik: jestem zadowolona z tego, jak potoczyła się moja kariera (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Ludzie"
Prowadził: Wojciech Zawioła
Gość: Joanna Jóźwik
Data emisji: 11.04.2024
Godzina emisji: 23.05

qch/wmkor

Polecane