Wielkie sprzątanie na Mount Evereście. Tony śmieci zostaną zniesione ze zboczy najwyższego szczytu Ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie sprzątanie na Mount Evereście. Tony śmieci zostaną zniesione ze zboczy najwyższego szczytu Ziemi
W akcji sprzątania Mount Everestu bierze udział 12 żołnierzy i 18 szerpów. Celem jest usunięcie z okolic góry około dziesięciu ton śmieci, nieczystości i odchodów, które pozostawili po sobie himalaiściFoto: Shutterstock

Nepalskie wojsko ruszyło na Mount Everest, by posprzątać ponad dziesięć ton śmieci, które pozostawili po sobie wspinacze. Ze zboczy mają zostać zabrane także zwłoki zmarłych zdobywców szczytu. To etap ostatnich przygotowań do sezonu wspinaczkowego w Himalajach.

  • W trakcie zbliżającego się sezonu wspinaczkowego w Himalajach na Mount Everest będą chciały wejść setki osób z całego świata.
  • Taki tłum pozostawia po sobie tony śmieci, dlatego nepalska armia jak co roku rusza w najwyższe góry, aby posprzątać.
  • W akcji bierze udział 12 żołnierzy i 18 szerpów. Celem jest usunięcie z okolic Everestu około dziesięciu ton śmieci, nieczystości i odchodów, które pozostawili po sobie himalaiści. 


Jak mówi zdobywczyni Mount Everestu oraz całej Korony Ziemi Miłka Raulin, ludzi na Mount Evereście jest bardzo dużo. - Tylko w ubiegłym sezonie wydano ponad 470 pozwoleń na próbę zdobycia Mount Everestu. To nie oznacza jednak, że jest tam 470 osób, do każdej grupy są też kucharze, pomocnicy kucharzy, szerpowie oraz cała obsługa potrzebna do tego, aby taka wspinaczka się udała - powiedziała polska podróżniczka.

Mount Everest Mount Everest

Ponad 470 pozwoleń na próbę zdobycia Mount Everestu

Śmieci i nieczystości w rejonie Mount Everestu widać nie tylko w głównej bazie u jego stóp, ale również wysoko w górach. Jedynie droższe agencje organizujące wyprawy na Mount Everest dbają o transport z gór przynajmniej części śmieci, pozostałe całkowicie ignorują ten problem. - Widać to zwłaszcza w drodze do obozu drugiego. Idzie się po starych łapawicach, starych butlach, niestety odchodach oraz plastikowych workach. Wszelkiego rodzaju plastiku jest tam bardzo, bardzo dużo - powiedziała Miłka Raulin.

Tłok na Mount Everest Tłok na Mount Everest

Najczęściej czytane

Wielkie sprzątanie na Mount Evereście

W trakcie tegorocznej akcji nepalscy żołnierze i szerpowie będą mieli za zadanie również zniesienie z gór pięciu ciał osób zmarłych w trakcie wspinaczki. To zaledwie ułamek liczby ofiar, których zwłoki znajdują się w tym rejonie. W samym 2023 roku w drodze na szczyt zginęło 12 osób.

Posłuchaj

3:53
Wielkie sprzątanie na Mount Everest. Tony śmieci zostaną zniesione ze zboczy najwyższego szczytu Ziemi (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Coroczna akcja sprzątania Czomolungmy rozpoczęła się w 2019 roku. Od tego czasu udało się usunąć z drogi na szczyt oraz z obozów dookoła góry około 110 ton odpadów.

***

O jednej z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesie, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia, można przeczytać w serwisie specjalnym PolskiegoRadia24.pl - "Everest 1980" >>> ZOBACZ SERWIS

Everest 1980

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jakub Witkowski
Data emisji: 16.04.2024
Godziny emisji: 6.51, 7.12

IAR/zch/mpkor

Polecane