Kłopoty Cieszyńskiego. Leszczyna: będzie zawiadomienie do prokuratury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wypłacił wielomilionową zaliczkę ws. zakupu respiratorów, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą. Będzie w tej sprawie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Należąca do handlarza bronią firma E&K z Lublina nie wywiązała się w czasie pandemii COVID-19 w 2020 roku z zamówienia i nie dostarczyła tysiąca respiratorów i wciąż nie zwróciła państwu dziesiątek milionów złotych. Odpowiedzialny za zakup był Janusz Cieszyński.

Izabela Leszczyna poinformowała, że ówczesny wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wypłacił wielomilionową zaliczkę ws. zakupu respiratorów, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą.

Nie można z pieniędzy podatników płacić za coś, co nie zostało dostarczone. Będzie w tej sprawie doniesienie do prokuratury za przekroczenie urzędniczych uprawnień - mówiła Leszczyna. - Nie tylko minister Cieszyński będzie miał problemy. Trzeba szanować środki publiczne - dodała.

Afera respiratorowa. Handlarz zmarł w tajemniczych okolicznościach

Pod koniec ubiegłego roku sprawą zakupu sprzętu przez Ministerstwo Zdrowia zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK Cieszyński mógł popełnić przestępstwo z art. 296 par. 3 kodeksu karnego, czyli wyrządził szkodę w obrocie gospodarczym w wielkich rozmiarach. Jest to zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Właściciel firmy E&K, Andrzej Izdebski, uciekł do Albanii, gdzie w czerwcu 2022 roku zmarł w tajemniczych okolicznościach.

Czytaj także:

Posłuchaj

14:55
Kłopoty Cieszyńskiego. Leszczyna: będzie zawiadomienie do prokuratury (Bez uników/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Bez uników"
Prowadzący: Renata Grochal
Gość: Izabela Leszczyna (minister zdrowia)
Data emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 8.13

dn

Polecane