Dubrownik - perła południowej Europy i ofiara overtourismu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dubrownik - perła południowej Europy i ofiara overtourismu
Dubrownik cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Miasto od lat pada ofiarą zjawiska overtourismu. Co to oznacza i do czego się sprowadza? Foto: Shutterstock

Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem. Jednym z takich miast jest Dubrownik, o czym w audycji "Swoją drogą" opowiedział doktor Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, geograf, orientalista, kulturoznawca.

  • Nadmierna liczba turystów jest od lat bolączką miast, takich jak Paryż, Rzym, Londyn, Barcelona, Kraków czy Dubrownik.
  • Zjawisko "overtourismu" dotyczy także egzotycznych zakątków, w których do niedawna można było liczyć na spokój i odosobnienie. 
  • Overtourism to zjawisko, które coraz bardziej dotyczy naszego kraju, na co nie jesteśmy przygotowani. Wzmożony ruch turystyczny ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne oraz na kondycję lokalnej społeczności.

Dubrownik to jedno z najchętniej odwiedzanych miast południowej Europy. Turystów nie odstraszają nawet nieuniknione w sezonie tłumy. Nic dziwnego - przechadzając się po starówce, łatwo ulec złudzeniu, że przenieśliśmy się wprost do czasów średniowiecza. 

Dubrownik - perła od lat

- W Dubrowniku byłam już wiele lat emu. Miałem taki epizod w życiu, że studiowałam w Sarajewie. Moi rodzice przyjechali mnie odwiedzić i stwierdzili, że chcieliby zobaczyć Dubrownik. Pojechaliśmy tam więc dosłownie na kilka godzin - opowiadał w Trójce doktor Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, geograf, orientalista, kulturoznawca.

- Nie byłem najlepszym turystą z punktu widzenia miasta. Nie ominęły mnie korki wjazdowe - do Dubrownika jedzie się długą drogą po nabrzeżu. Szukaliśmy też parkingu. Z punktu widzenia takich miast i przestrzeni o wiele bardziej wartościowi są ci turyści, którzy zostają na dłużej i lepiej poznają kulturę - zaznaczył w rozmowie. 

Najczęściej czytane

Historia Dubrownika

Niegdyś, na początku swojego istnienia, miasto nazywało się Raguza i leżało na wyspie oddzielonej od lądu wąskim przesmykiem. Było też doskonałym kotwicowiskiem na szlaku handlowym łączącym Bizancjum z Europą, gdzie chętnie przybijały statki. A to przyczyniało się do szybkiego rozwoju miasta.

Posłuchaj

23:36
Dubrownik - perła południowej Europy i ofiara overtourismu (Swoją drogą/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Labirynty uliczek, kupieckie posiadłości i potężne mury obronne fundują złaknionym wrażeń turystom podróż w przeszłość. O współczesnym charakterze miasta przypominają zacumowane w porcie jachty i kuszący zapach lawendowych lodów, oferowanych w licznych kawiarniach. 

Dubrovnik in 4K/ Cities in 4K

***

Tytuł audycji: Swoją drogą
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: dr Paweł Cywiński (podróżnik, geograf, orientalista, kulturoznawca; UW)
Data emisji: 6.04.2024
Godzina emisji: 10.05-13.00

zch/wmkor

Polecane