Lech Janerka: Gram "Rower", gdy mam dobry nastrój

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lech Janerka: Gram "Rower", gdy mam dobry nastrój
Lech Janerka wraz z zespołem na scenie Trójki.Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski

– Nie gardzę utworem "Rower", podobnie jak utworami "Konstytucje" czy "Jezu jak się cieszę" – mówił Lech Janerka w rozmowie z Agnieszką Szydłowską, odnosząc się do zarzutu, że nie zagrał przeboju, którego domagała się publiczność zgromadzona 1 kwietnia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

  • Lech Janerka był jednym z artystów, którzy swoimi występami uświetnili 62. urodziny Trójki.
  • Za najnowszą płytę "Gipsowy odlew falsyfikatu" artysta otrzymał pięć nagród Fryderyka.
  • Rozmowa Janerki z Agnieszką Szydłowską wypełniła specjalną audycję, nadaną na antenie Trójki w piątek, 5 kwietnia, o godz. 22.05.

Rozmowa z Lechem Janerką rozpoczęła się od filozoficznego pytania o jego podejście do zjawiska upływającego czasu. – Staram się go rozciągać. Kiedyś napisałem nawet taką piosenkę, że wszystko się pięknie ułoży, jeżeli tylko będziemy mieli czas. No więc ja zawsze pilnuję tego, żebym tego czasu miał z lekkim naddatkiem – stwierdził artysta.

– Cywilizacja trwa od ładnych paru tysięcy lat i gdzieś tam na końcu jesteśmy my. Próbujemy to rozwijać i jakoś udoskonalać, pamiętając o tym, co się wydarzyło wcześniej. Jeżeli patrzeć na czas jako taką cezurę wszechogarniającą, to nasuwają się takie proste skojarzenia: kimże my jesteśmy wobec wszechświata itd. – mówił Janerka.

Nie da się zagrać wszystkiego

Koncert Lecha Janerki na urodzinach Trójki pierwotnie miał trwać niecałą godzinę. Entuzjastyczna reakcja publiczności w Studiu im. Agnieszki Osieckiej spowodowała, że zespół pozostał na scenie aż półtorej godziny. Mimo padających z widowni próśb, tego wieczoru nie usłyszeliśmy jednak wielkiego przeboju "Rower".

– Wiedziałem, że nie jestem w stanie wszystkiego zagrać. Chciałem zagrać stonowane utwory – tłumaczył Janerka. – Gram "Rower" jeżeli mam dobry nastrój, jest wystarczająco wiele czasu i koncert jakoś tak się rozkręca, to gramy kilka pogodnych piosenek. (…) Nie gardzę tym utworem, podobnie jak utworami "Konstytucje" czy "Jezu jak się cieszę".

W programie koncertu Lecha Janerki 1 kwietnia 2024 znalazło się kilka utworów z najnowszej płyty "Gipsowy odlew falsyfikatu", a także starsze przeboje, takie jak jak "Strzeż się tych miejsc", "Wyobraź sobie", "Klus Mitroh" czy "Bez kolacji".


Posłuchaj

46:02
Lech Janerka w rozmowie z Agnieszką Szydłowską (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

kc


Polecane