Małgorzata Szumowska: zawsze podejmowaliśmy trudne tematy, znajdowaliśmy nieoczywiste postacie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Małgorzata Szumowska: zawsze podejmowaliśmy trudne tematy, znajdowaliśmy nieoczywiste postacie
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Joanna Kulig w dramacie "Kobieta z..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała EnglertaFoto: mat. prasowe

"Kobieta z..." to opowieść o Anieli Wesoły (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik). Aniela prowadziła zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą, gdyż urodziła się w męskim ciele i przez pierwszą połowę swojego życia była Andrzejem (Mateusz Więcławek). Jakie będę konsekwencje podjęcia śmiałej, ale zarazem drastycznej decyzji? Jak wpłyną na życie jego/jej, ale też na życie rodziny i bliskich?

Współreżyserami tej polsko-szwedzkiej koprodukcji są Małgorzata Szumowska i Michał Englert. Film miał światową premierę we wrześniu ub. roku, ale do polskich kin wchodzi dopiero 5 kwietnia.

Misja filmowca: uczyć empatii

– Już 20 lat temu myśleliśmy o tym, aby zrobić film o osobie trans. Michał jako młody operator był przy operacji korekty płci. Wtedy nikt jeszcze w Polsce do końca nie wiedział, o co chodzi: nie było nazewnictwa, środowisko było małe. W owym czasie one były pionierkami i bardzo nas zainteresowało, że jest taki niezbadany temat – wspomina Małgorzata Szumowska, współreżyserka dramatu „Kobieta z…”. – Zawsze podejmowaliśmy trudne tematy i znajdowaliśmy postacie, które są nieoczywiste, z czymś się zmagają, są wykluczone. Poza tym mieliśmy poczucie, że jest dużo do zrobienia w tym temacie: nie ma prawa regulującego status osób trans, nie ma praw dla małżeństw jednopłciowych. Że może to jest ważne, może to ma szansę coś zmienić, chociaż wywołać jakąś dyskusję – opowiada.

– Mi się wydaje, że to w ogóle jest bardziej misja filmowca, aby uczyć empatii nie tylko do tego, co jest w zasięgu ręki, ale też do rzeczy bardziej niezrozumiałych. A na pewno jest rodzaj misji w tym, że napis na końcu filmu jednoznacznie pokazuje, że byśmy bardzo chcieli, żeby to prawo istniało. I to jest ważne dla nas – dodaje.

Obsada, sprawa szczególnej wagi

Jak w każdym filmie, ale chyba szczególnie takim, jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór obsady. – Ciekawe, że już 20 lat temu myśleliśmy o Hajewskiej: uważaliśmy, że jej androgyniczna uroda umożliwia zagranie takiej postaci. Potem szukaliśmy kogoś podobnego do niej, i Mateusz Więcławek jest do niej podobny, a równocześnie okazało się, że jest wspaniałym aktorem – tłumaczy reżyserka. – Ale tak naprawdę chcieliśmy obsadzić osobę trans, co by było naturalnym wyborem. I niestety nie udało nam się znaleźć odtwórczyni tej roli – przyznaje.

Środowisko trans ma głos

Twórcy „Kobiety z…” od  początku mieli świadomość, że nie mogą tego filmu zrobić sami, bez wsparcia środowiska trans. – Ja nie jestem osobą trans, nie siedzę w jej głowie: jestem osobą cis. Dlatego otoczyliśmy się bardzo dużą grupą osób trans: Edyta Beker, Ania Grodzka, ale też Anu Czerwiński i 80 osób, które wystąpiły u nas w filmie – wskazuje rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. – I co ciekawe, chyba pierwszy raz w historii, osoby trans wystąpiły w uniwersalnych rolach. Tak więc nie wiecie, kto to jest, bo nie grają osób queerowych – dodaje.

źródło: YouTube / NEXTFILMPL

Ponadto w audycji:

  • premiera polska: "Czerwone maki" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza – rozmowy z twórcami filmu;
  • premiera zagraniczna: "Omen. Początek" w reżyserii Arkashy Stevenson – historia serii;
  • premiera polska, kino familijne: "Film dla kosmitów" w reżyserii Piotra Stasika – rozmowy z twórcami;
  • aktualności filmowe. 

Posłuchaj

48:54
Szymon Piotr Warszawski opowiada o swojej roli w "Czerwonych makach" i pracy przy filmie (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

46:31
Małgorzata Szumowska o powstawaniu "Kobiety z..." (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzący: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 5.04.2024
Godziny emisji: 13.05, 14.09

pr/wmkor

Polecane