Pył znad Sahary w natarciu. Co oznacza? Kto powinien uważać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pył znad Sahary w natarciu. Co oznacza? Kto powinien uważać?
Saharyjski pył nad Kijowem. Synoptycy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Jak dodają, tym razem zjawisko osiągnie swoje apogeum w Polsce.Foto: Yevhen Kotenko/PAP

Nad Polskę znów nadciąga pył saharyjski. Jego konsekwencją będą nie tylko brudne samochody, ale i gorsze samopoczucie. Synoptycy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Jak dodają, tym razem zjawisko osiągnie swoje apogeum. Kto powinien szczególnie uważać? - O tym w Trójce mówili Barbara Toczko z Departamentu Monitorowania Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed złym stanem powietrzna - winny jest napływ pyłu znad Sahary.
  • W części polskich miast przekroczone zostały normy pyłu PM10 w powietrzu.
  • Najgorzej jest w powiecie działdowskim. Nieco mniejsze stężenie pyłu będzie w powiatach gołdapskim i ostródzkim oraz w Olsztynie i Elblągu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, żeby unikać aktywności na świeżym powietrzu i w miarę możliwości nie otwierać okien. Na konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, a także osoby z przewlekłymi chorobami. Jakie mogą być konsekwencje?

Lepiej zostać w domu - konswkwencje saharyjskiego pyłu

- Osoby szczególnie narażone mogą odczuwać znużenie, więcej kaszleć i może brakować im tchu - podkreślają eksperci. Alarmują również, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Najgorzej jest w powiecie działdowskim. Nieco mniejsze stężenie pyłu będzie w powiatach gołdapskim i ostródzkim, a także w Olsztynie i Elblągu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty.

Najczęściej czytane

Pył znad Sahary w Polsce: "to nic nowego"

Grzegorz Walijewski podkreślił w Polskim Radiu, że pył znad Sahary nad Polską to nic dziwnego ani nowego. - To nie jest coś, co zdarza się bardzo rzadko. Powietrze znad Sahary dociera do Europy Środkowej, często w okresie wakacyjnym, sprowadzając upały - powiedział rzecznik IMGW.

Warto przypomnieć, że trzy lata temu, w lutym 2021 roku, w polskich mediach można było znaleźć wiele artykułów o żółtym i pomarańczowym zabarwieniu śniegu w Tatrach, co było spowodowane tym samym zjawiskiem.

Pył w całej Europie

Z powodu napływu mas ciepłego powietrza w Grecji notowane jest silne ocieplenie, temperatura osiąga nawet 31 stopni. Gęste chmury pustynnego pyłu pokryły greckie niebo, zwłaszcza nad stolicą i Salonikami, gdzie z tego powodu opóźnionych było kilka lotów.

Posłuchaj

17:31
Pył znad Sahary w natarciu. Co oznacza? Kto powinien uważać? (Dobrego dnia!/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzący: Piotr Łodej
Goście: Barbara Toczko (Departament Monitorowania Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska) oraz Grzegorz Walijewski (rzecznik IMGW)
Data emisji: 4.04.2024
Godzina emisji: 10.15

IAR/zc/wmkor

Polecane