O konsekwencjach siedzącego trybu życia. Jak zadbać o nasze zdrowie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O konsekwencjach siedzącego trybu życia. Jak zadbać o nasze zdrowie?
Siedzący tryb życia to nie tylko ból kręgosłupa, ale też m.in. problemy z ciśnieniem czy mniejszy komfort życiaFoto: fizkes/Shutterstock

- Samo ruszenie się z domu powoduje, że poprawia się ciśnienie, wydolność fizyczna, poziom cukru, wolniej postępuje miażdżyca, i po prostu dłużej utrzymujemy się w dobrym zdrowiu - wymienia dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. Długie godziny przy biurkach lub na sofach są bardzo szkodliwe - w samej Holandii, według wyliczeń ekspertów, siedzący tryb życia prowadzi do 21 tys. zgonów rocznie.

  • Siedzący tryb życia ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. To m.in. problemy z ciśnieniem i poziomem cukru w organizmie.
  • Eksperci, aby redukować skutki takiego trybu życia, proponują pracodawcom wprowadzenie w biurach m.in. przerw na ćwiczenia i chodzonych spotkań.
  • Problem siedzącego trybu życia staje się powszechniejszy również wśród dzieci.

Badania w zakresie siedzącego trybu życia przeprowadzili naukowcy z Holenderskiej Organizacji Zastosowań Nauki. Według ich wyliczeń, szkodliwe skutki upowszechnienia się spędzania dnia w pozycji siedzącej kosztują kraj ponad miliard euro rocznie. Eksperci alarmują w raporcie, że kultura siedzenia w biurze jest już na tyle szkodliwa, że stanowi zagrożenie zawodowe. Jednocześnie wzywają pracodawców do wprowadzenia takich rozwiązań jak przerwy na ćwiczenia, korzystanie ze stojących biurek czy chodzonych spotkań.

- Miałem okazję wziąć udział w takim chodzonym spotkaniu, w rozmowie zawodowej; po prostu szliśmy przez park. Tam, gdzie możemy wstać, powinniśmy to robić - komentuje dr Marek Posobkiewicz. - Ta kultura korporacyjna organizowania punktów relaksacji, z możliwością treningu kardio, jest bardzo dobra. Jeśli ktoś kilka razy wstanie, a dodatkowo skorzysta z krótkiego treningu podczas pracy, to może to mieć tylko pozytywny efekt dla jego zdrowia - wyjaśnia ekspert.

Najczęściej czytanie:

Skutki siedzącego trybu życia

Rozmówca Piotra Łodeja podkreśla, że w przypadku braku regularnego, umiarkowanego wysiłku fizycznego skraca się długość życia i jego komfort w wieku senioralnym. Aktywność z kolei ma pozytywny wpływ na nasze ciśnienie, poziom cukru i zmniejsza ryzyko miażdżycy. - To musi być oczywiście dostosowane do naszego zdrowia i wieku. Jako lekarz nie namawiam absolutnie wszystkich do uprawiania wyczynowych sportów. A jeśli ktoś się nie ruszał, a nagle zacząłby biegać, to mogłoby się to dla niego źle skończyć. Ale jeżeli ktoś będzie codziennie tylko chodził, robił półgodzinny albo dłuższy spacer, może dzięki temu zyskać wiele lat życia - zaznacza dr Posobkiewicz. - Jeżeli ktoś dużo chodzi, spaceruje, to oddala się od cmentarza - dodaje.

- Sama już pozycja ze zgiętymi nogami powoduje gorsze krążenie krwi w nogach i szybsze występowanie żylaków w kończynach dolnych. Dodatkowo siedzenie nie jest optymalne dla naszego kręgosłupa. Jeżeli ktoś spędza dużo czasu na siedząco, to nasz kręgosłup z jednej strony mniej pracuje, a z drugiej dochodzi do zmiany jego geometrii i osłabienia mięśni przykręgosłupowych - zwraca uwagę lekarz.

Życie na siedząco powszechne również wśród najmłodszych

Siedzący tryb życia nie dotyczy jednak tylko dorosłych. Problem staje się powszechny wśród dzieci. Jak wyjaśnia dr Marek Posobkiewicz, najmłodsi mają obecnie zupełnie inny tryb życia niż ich rówieśnicy kilka dekad temu. - Kiedyś bawiliśmy się na podwórkach i graliśmy w piłkę. Teraz dzieci siedzą w smartfonach, przed komputerami. Niestety to już może skrócić ich życie - mówi gość radiowej Trójki.

Niektóre konsekwencje takiego stylu życia widać u dzieci już wcześniej. - Widzimy coraz więcej dzieci ze zgiętymi głowami. Takie długie przebywanie z kręgosłupem zgiętym do przodu przyzwyczaja dzieci, że są zgięte. Już w tym wieku młodzieńczym zaczynają się garbić. Później to jest cięższa praca nad wyprostowaniem sylwetki. Ale dopóki człowiek jest młody, łatwiej można to skorygować - tłumaczy ekspert.


Posłuchaj

9:52
O konsekwencjach siedzącego trybu życia (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzący: Piotr Łodej
Gość: dr Marek Posobkiewicz (lekarz, były główny inspektor sanitarny)
Data emisji: 4.04.2024
Godzina emisji: 10.43

qch/wmkor

Polecane