Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]
Grupa mieszkańców Pasłęka sprzeciwia się budowie biometanowni na obrzeżach ich miastaFoto: Antoni Rokicki/Polskie Radio

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".

Firma "TORFEX" z Krasina chce wybudować na obrzeżach Pasłęka w województwie warmińsko-mazurskim pierwszą w Polsce biometanownię. To ogromna inwestycja, która wzbudza wiele kontrowersji. Wedle zapewnień inwestora, biometanownia jest odpowiedzią na palące problemy ekologiczne i przysłuży się mieszkańcom oraz lokalnym rolnikom, ponieważ biogaz wytwarzany z różnych odpadów m.in. obniży cenę energii elektrycznej i cieplnej, dostarczy nawóz organiczny czy biopaliwo. Szacuje się, że zakład osiągnie moc 2,5 MWe.

Jak czytamy w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, biometanownia ma wykorzystywać m.in. odpady zielone, resztki żywności, odchody zwierzęce i osad z oczyszczalni ścieków. Najwięcej emocji wzbudza lokalizacja zakładu, który ma zostać wybudowany na terenie miasta, tuż obok drogi krajowej nr 7.

Strach i niepewność

Pasłęczanie obawiają się odoru, który może pojawić się wraz z otwarciem zakładu. Uważają, że wiele dobrze działających lokalnych firm może zakończyć swoją działalność lub znacząco ją ograniczyć. Ludzie jednoczą się, zbierają, protestują – napisali nawet do radia, ze strachu, że już niedługo setki tirów z padliną będą przejeżdżać obok ich domów. 

W reportażu o swoich obawach opowiadają m.in. właściciele oraz pracownicy firmy, która od 2012 roku produkuje mleko w proszku, zatrudnia 50 osób i współpracuje z wieloma kontrahentami zagranicznymi. Zakład produkcyjny znajduje się niecałe 100 metrów od działki, na której ma powstać biometanownia. Przedsiębiorcy założyli na Facebooku grupę "Stop biometanowni w Pasłęku", a także przygotowali petycję sprzeciwiającą się inwestycji firmy "TORFEX". Apel ten podpisało ponad 1800 mieszkańców regionu.


Miejsce planowanej biometanowni na obrzeżach Pasłęka Miejsce planowanej biometanowni na obrzeżach Pasłęka

W audycji występują:

  • dr Wiesław Śniecikowski – burmistrz Pasłęka;
  • Joanna Kozikowska – export manager ENTC Dairy Solutions;
  • Paweł Wołoszyński – przedstawiciel inwestora;
  • Maciej Romanowski – starosta elbląski.

W reportażu wykorzystano nagrania z archiwum Łukasza Dukiela – założyciela portalu ipaslek.pl

Najczęściej czytane:

Posłuchaj

16:37
"Rebel w Pasłęku" (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Rebel w Pasłęku"
Autorzy reportażu: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki
Data emisji: 
4.04. 2024
Godzina emisji: 
18.40

qch/kc/wmkor

Polecane