Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]
NIK sprawdził, ile schronów w Polsce może zostać wykorzystanych w razie zagrożeniaFoto: Damian Lugowski/Shutterstock

W Polsce nie ma gdzie się ukryć. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Raport opublikowano 13 marca: okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile jest schronów. A np. młodzi warszawiacy twierdzą, że nawet nie wiedzą , jak się mają zachować w sytuacji zagrożenia, jakie działania podjąć i gdzie się ukryć.

  • Najwyższa Izba Kontroli stwierdził m.in., że funkcji schronu nie może pełnić w Warszawie metro.
  • Wprawdzie od stacji Kabaty do Wierzbno projektowane było jako schron, ale nie jest wyposażone w odpowiednie urządzenia, dodatkowo warszawskie metro zostało zmilitaryzowane.
  • Wiele osób myśli, ze schrony są pod Pałacem Kultury – nie ma. Są za to pod domami na Starych Bielanach. To niezwykle ciekawa historia "podziemnej" Warszawy.
  • W jednym ze schronów na początku miała swoją siedzibę Grupa Rekonstrukcyjna Zgrupowania "Radosław".

Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że jest jeszcze gorzej, niż nam się wydaje. NIK w swoim raporcie stwierdza, że dzisiaj nie tylko nie ma Obrony Cywilnej, ale także systemu alarmowania o uderzeniu z powietrza, planów ewakuacji ludności cywilnej, nie powstają też nowe schrony. A budowle sklasyfikowane jako schrony były niehermetyczne, zdewastowane, bez urządzeń filtrowentylacyjnych.


Najczęściej czytane:


Wielu z nas ten temat interesuje, tymczasem w szkołach nie ma już zajęć wojskowych i pierwszej pomocy, harcerstwo nie jest tak popularne. A młodzi Polacy chcą zdobywać wiedzę na temat obrony cywilnej, udzielania pierwszej pomocy, chcą uczyć się obsługi broni. Takie możliwości dają Związki Strzeleckie i stowarzyszenia proobronne.

Wszyscy za przykład podają zorganizowanie obrony cywilnej w Ukrainie po napaści Rosji i zastanawiają się, jakby to było w Polsce w sytuacji zagrożenia. A o nim mówi się dzisiaj coraz więcej...


Posłuchaj

16:33
Urszula Żółtowska "Poczucie bezpieczeństwa" (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Poczucie bezpieczeństwa
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska 
Data emisji:
2.04. 2024
Godzina emisji:
18.38

pr

Polecane