Czy praktykowanie jogi jest niemęskie? Dlaczego w większości zajmują się nią kobiety?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy praktykowanie jogi jest niemęskie? Dlaczego w większości zajmują się nią kobiety?
W dążeniu do szczęścia można poznać siebie poprzez jogęFoto: LightField Studios/Shutterstock.com

Joga cieszy się coraz większą popularnością. Ćwiczenia rozciągające, uspokajające i przywracające równowagę wydają się znakomitym pomysłem w naszej zabieganej, pełnej napięć i chaosu rzeczywistości. Jednak zaledwie 20-25 procent praktykujących jogę to mężczyźni. Dlaczego?

  • Joga jest sportem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak ćwiczenia, które łatwiej wykonują mężczyźni, są też takie, które łatwiej przychodzą kobietom.
  • Zdecydowana większość osób praktykujących jogę to kobiety. Powszechnie uważa się, że powodem jest fakt, iż mężczyźni preferują ćwiczenia bardziej dynamiczne, energetyczne, siłowe.

Istnieje stereotyp, że joga to sport dla kobiet. Historycznie jednak, były to ćwiczenia przeznaczone dla mężczyzn: to oni je praktykowali i z myślą o nich powstał cały system ćwiczeń. Oni też byli nauczycielami, którzy nauczali innych – oczywiście mężczyzn i chłopców. Sytuacja zmieniła się dopiero w momencie, kiedy joga trafiła na Zachód.

Dynamika kontra spokój

Jogę najczęściej praktykują kobiety: ok. 75-80 proc. osób na zajęciach jest płci żeńskiej. Mężczyzn jest stosunkowo niewielu. – Jeśli popatrzy się po sali, to rzeczywiście tak jest – zgadza się Bartosz Jakubowski praktykujący jogę od sześciu lat. A dlaczego on zdecydował się praktykować? – Joga daje sporo dystansu, równowagi – tak fizycznej, jak i psychicznej. Daje poczucie ogólnej sprawności: mam wrażenie, że pod wieloma względami jestem sprawniejszy niż niejeden 20-latek – opowiada.

– Mężczyźni praktykują sporty dynamiczne, w których się robi dużo rzeczy, albo drużynowe. A joga to jest sport, w którym jest dużo skupienia, spokoju, i wielu osobom się nudzi – dodaje Cezary praktykujący jogę od ośmiu lat.


Posłuchaj

5:47
Joga - to także dla mężczyzn (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy istnieje joga dla mężczyzn?

– Na każdych zajęciach 20-25 procent to mężczyźni. Wynika to z tego, że kobiety są bardziej otwarte, ale też akceptują swoje ograniczenia, a mężczyźni mają z tym kłopot – stwierdza Adam Ramotowski prowadzący zajęcia jogi.

Może więc wyjściem byłoby stworzenie jogi dla mężczyzn? – Świadomość nie ma płci, więc jeśli patrzeć na jogę szerzej, to rozróżnienie na jogę dla pań i jogę dla panów nie istnieje. Ale jeśli mielibyśmy spojrzeć na warunki fizyczne, to widać różnicę między konstrukcją ciała męskiego i kobiecego – tłumaczy Małgorzata Kobus-Kwiatkowska, nauczycielka jogi i fizjoterapeutka. – Stąd jest pewne rozróżnienie na to, w jakich aspektach jogi mężczyźni mają większą łatwość i swobodę, gdzie mogą czuć radość z tego, a gdzie mogą napotkać pewnego rodzaju utrudnienia. U mężczyzn jest dużo łatwiej, jeżeli chodzi o generowanie siły napięcia izomatycznego, czyli przytrzymania napięcia w pozycji: np. wszystkie balanse na rękach są dla mężczyzny dużo łatwiejsze. Z kolei kobietom jest łatwiej, jeżeli chodzi o mobilność w stawach – wskazuje.

Przeczytaj także:


Pozwolić sobie na emocje, aby je wyciszyć

Jak zacząć ćwiczenia jogi? – Potrzebna jest przede wszystkim otwartość i radość, że chce się spróbować czegoś nowego. A mężczyźni, idąc na zajęcia jogi, powinni „zdjąć z siebie” oczekiwania i… rywalizację – zaleca rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego. – Można też ćwiczyć online z instruktorem, jednak wspólne przeżycie, energia grupy, to jest najlepsze – zapewnia.

A jakie są korzyści z praktykowania jogi? – Benefity to: lepsza koordynacja ruchów, zupełnie inna stabilizacja centralna. Z kolei jeśli chodzi o aspekt mentalny, to chyba wszystkim nam, a szczególnie mężczyznom, potrzebne jest co pewien czas porzucenie tej ciągłej rywalizacji i dotarcie do momentu, że „ja też mam emocje, mam możliwość zaglądania w nie” i że to wcale nie jest niemęskie – mówi Trójkowa gościni. – To chwilowe zamknięcie oczu podczas wstępu do jogi, podczas relaksu, kiedy mogę poczuć, co dzieje się w moim ciele, jak czuje się moje ciało, a przez to, jak czuje się mój umysł, jest jednym z największych benefitów, jakie może dać joga. Także mężczyznom.


Posłuchaj

9:58
Joga - jakie daje korzyści, dlaczego warto ją praktykować? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzący: Krzysztof Łoniewski
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Gościni: Małgorzata Kobus-Kwiatkowska (nauczycielka jogi, fizjoterapeutka)
Data emisji: 3.04.2024
Godziny emisji: 9.09, 9.18, 9.44

pr/wmkor

Polecane