Urodziny radiowej Trójki. Zapomniane i nieznane fakty z historii redakcji [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny radiowej Trójki. Zapomniane i nieznane fakty z historii redakcji [POSŁUCHAJ]
Siedziba radiowej Trójki, czyli Myśliwiecka 3/5/7Foto: Andrzej Jarocki/PR

"Urodziny Nowej Trójki" zakończyliśmy "Trzema kwadransami jazzu". Audycja miała ścisły związek z jubileuszem. Jan "Ptaszyn" Wróblewski zaprezentował słuchaczom nieznane lub całkiem zapomniane fakty z historii Programu 3 Polskiego Radia.

Program 3 Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 1 kwietnia 1962 roku. Początkowo emitował powtórki audycji z pozostałych dwóch programów. Nowa antena miała charakter rozrywkowy, była adresowana głównie do młodego słuchacza. Z czasem, za sprawą młodych prezenterów, na falach Trójki pojawiły się gatunki muzyczne, których nie grano na pozostałych antenach Polskiego Radia: big-beat czy rock'n'roll. By zdobyć płyty z niedostępną wówczas w kraju muzyką, dziennikarze musieli wykazywać się nie lada kreatywnością. Krążki dostarczali zaprzyjaźnieni sportowcy, stewardessy, koledzy po fachu z zagranicznych rozgłośni.

Urodziny Trójki to także rocznica rozpoczęcia współpracy Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego z rozgłośnią. Relacja rozpoczęła się w 1964 r. Zaczęło się od tego, że Mateusz Święcicki zlecił Polish Jazz Quartet (którego częścią był Jan "Ptaszyn" Wróblewski) zarejestrowanie paru utworów na potrzeby rozgłośni. W skład zespołu wchodzili również Wojciech Karolak (fortepian), Stanisław Zwierzchowski (kontrabas) i Andrzej Dąbrowski (perkusja). - Byliśmy wtedy po ośmiomiesięcznej trasie po Niemczech i Francji, po gigantycznych koncertach w naszych filharmoniach narodowych. Słowem, rozegrani do ostatka. Być może to było powodem tego, że otrzymaliśmy propozycję zarejestrowania tych taśm - wspominał Jan "Ptaszyn" Wróblewski. 

Najczęściej czytane:

Urodzinowy poniedziałek w Trójce minął pod znakiem koncertów. Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła plejada artystów reprezentujących różne style i gatunki muzyczne: Marcin Masecki Trio z Janem Emilem Młynarskim, Artur Andrus z Joanną Kołaczkowską, Renata Przemyk z zespołem Dagadana, Lech Janerka oraz duet Kari Sál i Adam Bałdych.

Czytaj: Koncertowe urodziny Trójki: Przemyk, Janerka, Andrus i inni

Posłuchaj

53:08
Urodziny radiowej Trójki. Zapomniane i nieznane fakty z historii redakcji (Trzy kwadranse jazzu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Nazwa audycji: Trzy kwadranse jazzu
Prowadził:
 Jan "Ptaszyn" Wróblewski
Data emisji:
1.04.2024
Godz. emisji:
 23.06

qch/wmkor/mpkor

Polecane