Koncertowe urodziny Trójki: Przemyk, Janerka, Andrus i inni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koncertowe urodziny Trójki: Przemyk, Janerka, Andrus i inni
Lech Janerka i Agnieszka Szydłowska na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej.Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Urodzinowy poniedziałek w Trójce minął pod znakiem koncertów. Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej swe umiejętności zaprezentowała plejada artystów reprezentujących różne style i gatunki muzyczne: Marcin Masecki Trio z Janem Emilem Młynarskim, Artur Andrus z Joanną Kołaczkowską, Renata Przemyk z zespołem Dagadana, Lech Janerka oraz duet Kari Sál i Adam Bałdych.

Fortepian w stylu południowoamerykańskim

Meksykańskie bolera, wenezuelskie walce, brazylijskie choro i argentyńskie tanga – to wszystko usłyszeliśmy między godz. 11 a 12, podczas koncertu tercetu Marcina Maseckiego. Był on oparty na zawartości najnowszego albumu artysty pt. "Boleros y mas", a wisienką była polska piosenka wykonana z gościnnym udziałem Jana Młynarskiego.

Kabaret z górnej półki

Ekstraklasa kabaretu zawitała na Myśliwiecką tuż po godz. 13. Artur Andrus to pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, aktor, artysta kabaretowy i konferansjer. Jako prezenter radiowy przez wiele lat zabawiał Trójkowych słuchaczy swoim błyskotliwym humorem. Był współtwórcą oraz gospodarzem wielu wydań "Powtórki z rozrywki" oraz "Akademii rozrywki".

W jego muzyczno-kabaretowej audycji wspomagała go Joanna Kołaczkowska, która przez dekadę tworzyła kabaret Potem, a od 2002 roku występuje z kabaretem Hrabi. Można ją także oglądać na deskach teatralnych – grała w spektaklach wystawianych m.in. przez warszawskie teatry Polonia, Dramatyczny i Kamienica.

Artur Andrus uświetnił swym występem urodziny Trójki. Artur Andrus uświetnił swym występem urodziny Trójki.

Siła kobiecych głosów

Renata Przemyk i zespół Dagadana w lutym tego roku wydali wspólną płytę "Vera to ja". Przemyk, która jest autorką wszystkich tekstów na tym albumie, podkreślała w Trójce, że jest on apoteozą kobiecości. – Piszę o kobietach, bo o nich wiem najwięcej, z racji tego, że sama nią jestem. Bardzo potrzebowałam takich właśnie przemyśleń, żeby gdzieś tam ukonstytuować tę swoją kobiecość, przeanalizować pod tym kątem wszystko to, co mi się w życiu wydarzyło, żeby polubić to bycie kobietą w całej rozciągłości, z tymi lepszymi i gorszymi stronami, z tą całą cyklicznością, która daje nam się we znaki, ale też jest kołem zamachowym całego życia.

O tym, że piosenki z płyty "Vera to ja" brzmią świetnie także w wersji live, przekonaliśmy się między godz. 17 a 18, kiedy to Renata Przemyk i zespół Dagadana zawitali do Studia im. Osieckiej. Koncert został przygotowany wspólnie z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, które 1 kwietnia 2024 roku obchodziło 30. urodziny.

Janerka jak wino

Jednym z najjaśniejszych punktów urodzinowego programu Trójki był koncert Lecha Janerki, który rozpoczął się tuż po godz. 19.00. Niedawny zdobywca pięciu Fryderyków za album "Gipsowy odlew falsyfikatu" spędził na scenie półtorej godziny, wykonując zarówno nowe piosenki, jak i utwory z wcześniejszych płyt, w tym tej słynnej, nagranej wraz z zespołem Klaus Mitffoch w latach 80.

Entuzjastycznie reagująca publiczność w studiu oraz słuchacze przy radioodbiornikach usłyszeli m.in. takie kompozycje, jak "Strzeż się tych miejsc", "Wyobraź sobie", "Klus Mitroh" czy "Bez kolacji". Pomimo nalegań fanów artysta nie zdecydował się wykonać tego wieczoru wielkiego przeboju pt. "Rower".

Eklektyczna mieszanka stylów na finał

Koncertowy poniedziałek zakończyliśmy o godz. 22, kiedy to wybrzmiały ostatnie dźwięki wspólnego występu wokalistki Kari Sál i skrzypka Adama Bałdycha. Repertuar stanowiły głównie utwory z ich wspólnego, wydanego w styczniu tego roku albumu "Butterfly", który łączy muzyczne klimaty Łemkowszczyzny, Islandii i Delty Missisipi.

Wszystkie urodzinowe koncerty zostały zarejestrowane i będą sukcesywnie powtarzane na antenie Trójki. O terminach retransmisji będziemy informować na bieżąco.

kc

Polecane