Reksio, maluch i "kuzyn" wawelskiego Zygmunta. Trójka gościła w Bielsku-Białej [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reksio, maluch i "kuzyn" wawelskiego Zygmunta. Trójka gościła w Bielsku-Białej [POSŁUCHAJ]
W ten weekend Trójka zawitała do Bielska-Białej.Foto: Polskie Radio / Paweł Turski

Dlaczego Bielsko-Biała nazywana była "śląskim Manchesterem" i "małym Wiedniem"? W jakim kościele bije "kuzyn" słynnego wawelskiego Zygmunta? Jak powstawała ikona PRL-owskiej motoryzacji, czyli popularny "maluch"? M.in. tego dowiedzieliśmy się z audycji "Trzymaj z Trójką", w całości nadawanej z Bielska-Białej.

W audycji "Trzymaj z Trójką" Paweł Turski zabrał słuchaczy na wycieczkę do Bielska-Białej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszym budynku miasta, czyli Zamku Książąt Sułkowskich. Jest on obecnie siedzibą Muzeum Historycznego. Mało kto wie, że Bielsko w XIX wieku, ze względu na wysoki poziom uprzemysłowienia, było nazywane "śląskim Manchesterem", a z racji wyszukanej architektury – "małym Wiedniem". – Tutaj już w latach 60. mieliśmy oświetlenie gazowe, w latach 90. po ulicach jeździły tramwaje, a po 1918 roku, kiedy Bielsko znalazło się w granicach Rzeczypospolitej, mieliśmy tutaj najwyższą stopę życiową w całym kraju – chwalił się dr Bogusław Chorąży, kierownik działu archeologii Muzeum Historycznego.

Posłuchaj

6:41
Zamek Książąt Sułkowskich i Muzeum Historyczne Bielska-Białej ("Trzymaj z Trójką")
+
Dodaj do playlisty
+

Do dzielnicy Stare Bielsko wybraliśmy się wraz z Leszkiem Argasińskim, słuchaczem Trójki, który zaprosił audycję "Trzymaj z Trójką" w swoje rodzinne strony. Znajduje się tam kościół św. Stanisława, jedna z najstarszych murowanych świątyń w Polsce. Pochodzi z XIV wieku, ale jego korzenie sięgają XII stulecia.

Posłuchaj

2:29
Spacer po Starym Bielsku (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na szczycie kościelnej wieży znajduje się XVI-wieczny dzwon, zaledwie o 30 lat młodszy od wawelskiego Zygmunta, odlany prawdopodobnie w tej samej ludwisarni. – W przeciwieństwie do swojego słynnego "krewnego" z Krakowa, ten dzwon codziennie służy wiernym w Starym Bielsku – mówił pan Leszek.


Posłuchaj

5:22
Kościół św. Stanisława w Bielsku-Białej (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

Bielsko-Biała, jeszcze jako dwie osobne miejscowości, rozwijało się początkowo dzięki tkactwu. O historii tkactwa i metodach produkcji tkanin przed XIX wiekiem opowiedziała Ewa Kosmalska, kustosz Domu Tkacza.


Posłuchaj

5:14
Historia tkactwa w Bielsku-Białej (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku XIX wieku do miasta sprowadzono nowoczesne maszyny przędzarskie – rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. W połowie stulecia Bielsko było już trzecim co do wielkości ośrodkiem przemysłu tekstylnego w Monarchii Habsburskiej. O złotej epoce w historii miasta opowiadał Piotr Kenig, kierownik Starej Fabryki.

Posłuchaj

5:41
Rewolucja przemysłowa w Bielsku-Białej (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Bielsku-Białej powstawał Fiat 126p, zwany potocznie "maluchem". Legenda motoryzacji z czasów PRL-u została wyprodukowana w ponad trzech milionach sztuk. W 2017 roku szczęśliwym posiadaczem malucha stał się hollywoodzki gwiazdor, Tom Hanks. Pięć lat później aktor przekazał auto na aukcję charytatywną, gdzie osiągnęło cenę 83,5 tysiąca dolarów.

O historii malucha oraz o jego unikatowych egzemplarzach opowiedział Antoni Przychodzeń, założyciel Muzeum Fiata 126p w Bielsku-Białej.

Posłuchaj

4:16
Muzeum Fiata 126p w Bielsku-Białej (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bielsko-Biała to jedno z nielicznych miast, które mogą się pochwalić kolejką gondolową. Co więcej, tutejsza kolejka jest najstarszą w Polsce. Jej stacja dolna znajduje się zaledwie 15 minut od centrum miasta. Można się nią dostać na Szyndzielnię, położoną 1028 metrów n.p.m. Na wycieczkę kolejką zabrał nas Zbigniew Hendzel, szef marketingu Szyndzielnia Resort.


Posłuchaj

2:50
Kolejką gondolową na Szyndzielnię (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta, szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe w Beskidach – Zbigniew Hendzel opowiedział o atrakcjach, jakie Bielsko-Biała oferuje miłośnikom wypoczynku na łonie natury.


Posłuchaj

5:17
Bielsko-Biała - wypoczynek na łonie natury (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bolek i Lolek, Reksio czy Baltazar Gąbka to najbardziej znani animowani bielszczanie. Powstali w tutejszym Studiu Filmów Rysunkowych. Po jego tajemniczych zakamarkach oprowadziła nas Karolina Lorenc. Uchyliła przy okazji rąbka tajemnicy na temat interaktywnego centrum OKO, które zostanie otwarte w wakacje.


Posłuchaj

7:41
W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Turski oraz Bolek i Lolek Paweł Turski oraz Bolek i Lolek

 

Bielski Teatr Banialuka to najbardziej znany polski teatr lalkarski. Organizowany tutaj co dwa lata Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej rozsławił miasto także poza granicami Polski. Więcej szczegółów zdradził Jacek Popławski, dyrektor naczelny i artystyczny teatru.


Posłuchaj

5:37
Bielski Teatr Banialuka (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od kilku lat na popularności zyskuje przepis na sernik z musem truskawkowym, autorstwa słynnej bielszczanki, piosenkarki Marii Koterbskiej. Do jego skosztowania zachęcał słuchaczy Marek Kamiński z Bielskiego Centrum Kultury.


Posłuchaj

4:01
Sernik Marii Koterbskiej (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 16.03.2024
Godzina emisji: 13.05-15.00

kc/wmkor


Polecane