Miasto wielu sekretów. Trójka zaprosiła na spacer po Kaliszu [SPRAWDŹ]
2024-03-09, 15:03 | aktualizacja 2024-03-11, 09:03
To miasto skrywa ogrom historii, która sięga czasów sprzed naszej ery. Przez szereg lat odgrywało ważną rolę w życiu mieszkańców Wielkopolski i całego kraju. Jaki jest Kalisz? Tego można było dowiedzieć się w radiowej Trójce. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Pawła Turskiego.
- W ramach audycji "Trzymaj z Trójką" Trójka zaprosiła wszystkich słuchaczy i słuchaczki na przedwiosenny spacer do Kalisza.
- To miasto skrywa ogrom historii, która sięga czasów sprzed naszej ery. Niegdyś Kalisz przez lata szczycił się mianem najstarszego miasta w Polsce. Czy to prawda?
- Miasto słynie z historii, andrutów oraz piłki ręcznej. Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając ziemię kaliską?
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od trasy turystycznej w kaliskim ratuszu. – Ratusz obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. Z tej okazji zwiedzaliśmy nieznane zakątki ratusza – powiedział Damian Zalewski z Urzędu Miasta Kalisza. – Mamy tutaj multimedialną wystawę, opowiadającą o dziejach Kalisza. Zaczynamy od piwnic, gdzie prezentowane są najstarsze dzieje naszego miasta – zachęcał w rozmowie.
Posłuchaj
Weszliśmy także na wieżę ratusza, skąd można podziwiać panoramę miasta i jego najważniejsze atrakcje.
Posłuchaj
Kalisz - najstarsze miasto w Polsce?
Kalisz przez lata szczycił się mianem najstarszego miasta w Polsce. Czy to prawda? I czy są na to dowody? Jaka jest historia miasta? W Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu szukaliśmy najstarszych śladów bytności w Kaliszu.
– Mówiło się o Kaliszu jako o najstarszym mieście w Polsce. Jest to jednak sprawa bardzo hipotetyczna. Najstarszym miastem są Złotoryje, datowane na XIII wiek. Jednak lokacja miasta nie jest tożsama z jego faktyczną metryką. Lokacja to nadanie praw miejskich mieszczanom, a metryka to historyczne początki. W przypadku Kalisza środowisko naukowe jest podzielone, a my w rezerwacie skupiamy się tylko na tym, co możemy udowodnić archeologicznie. Aktualnie pracujemy na terenie dawnego grodu piastowskiego, którego początki sięgają lat 60. IX wieku – zaznaczył Michał Antoniak z Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu.
Posłuchaj
Warto dodać, że na terenie rezerwatu znajdują się repliki średniowiecznych domów.
Jaki był dawny Kalisz? I co wspólnego z nim mają lalki?
Odwiedziliśmy muzeum dawnego Kalisza, czyli Muzeum Osiakowskich. W placówce można zobaczyć m.in. słynne kaliskie lalki. – Kalisz jest miastem, w którym fabryka lalek powstała już w roku 1884. Lalki były produkowane i eksportowane na cały świat, a fabryka została zamknięta dopiero w latach 70. – opowiadał Andrzej Banert, założyciel Muzeum Osiakowskich.
Posłuchaj
Jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych
W Kaliszu można zwiedzić jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych. Został on wybudowany w latach 60., dziś można go zwiedzać. O szczegółach opowiedział Piotr Krupa, przewodnik.
Posłuchaj
Dworek Marii Dąbrowskiej
Zawitaliśmy także do Russowa, 12 km na północ od Kalisza. W tutejszym dworku na świat przyszła Maria Dąbrowska. O dworku oraz twórczości Marii Dąbrowskiej opowiedziała Renata Ziętek, kierownik Oddziału Literackiego, Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.
Posłuchaj
Maria Dąbrowska urodziła się 6 października 1889 roku w Russowie koło Kalisza jako Maria Szumska. Ziemiańskie pochodzenie wyznaczyło niejako jej drogę literacką. To w końcu "Noce i dnie" zapewniły jej miejsce w panteonie polskich pisarzy. W cenionym zbiorze opowiadań pt. "Ludzie stamtąd" również przedstawia życie prostych ludzi, robotników i domowej służby. Dąbrowska, mimo że pochodziła z małej miejscowości, zdobyła wykształcenie w Lozannie i Brukseli, co zaważyło na jej dalszym życiu. Pisarka chętnie angażowała się w sprawy publiczne, głównie związane z oświatą i obroną swobód obywatelskich.
W dworku w Russowie można oglądać wystawę dot. filmu "Noce i dnie".
Posłuchaj
"Night in Calisia"
W tym roku mija 10 lat od uhonorowania nagrodą Grammy albumu "Night in Calisia". Udział w nagraniu brała orkiestra symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. W audycji o kaliskich fortepianach, które grają wciąż w filharmonii, opowiedział Paweł Kulczycki, skrzypek Filharmonii Kaliskiej.
Posłuchaj
Włodek Pawlik: Night in Calisia (Trójka)
Piłka ręczna - szczypiorniak - narodziła się w Kaliszu
Szczypiorno jest obecnie dzielnicą Kalisza. W mieście rozwija się piłka ręczna kobiet i mężczyzn, o czym mówił Marcin Woźniak, rzecznik prasowy Energa MKS Kalisz.
Posłuchaj
Kulinaria Kalisza i słodkie andruty
Miasto słynnie z pewnego słodkiego wyrobu - andrutów. Odwiedziliśmy ich fabrykę, a o historii wyrobu oraz sposobach wytwarzania rozmawiał z nami Tomasz Nowak.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 9.03.2024
Godziny emisji: 13.05-15.00
zch/kormp