Fotoalbumy lat 1850–1950, nowelizacja prawa autorskiego i awans w socjalistycznej Polsce w audycji Maksa Cegielskiego [POSŁUCHAJ]
2024-03-09, 13:03 | aktualizacja 2024-03-09, 14:03
Wystawa "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Muzeum Warszawy, problemy związane z nowelizacją prawa autorskiego oraz książka "Poruszeni: awans i emocje w socjalistycznej Polsce". - O tym wszystkim w audycji "Trzy strony dźwięku" Max Cegielski rozmawiał ze swoimi gośćmi: (kolejno) Karoliną Puchałą-Rojek, Moniką Michałowicz, Zygmuntem Miłoszewskim, Rafałem Lisowskim oraz dr Magdą Szcześniak.
- "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950". To prezentacja albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci. Jak podkreślają kuratorzy wystawy, jej celem jest "zwrócenie uwagi na albumy fotograficzne jako odrębne i istotne przedmioty splecione z historią fotografii i jej przemianami".
- – Polska jest ostatnim krajem w Unii europejskiej, który nie implementował prawa unijnego w sprawie praw autorskich i praw pokrewnych – podkreślali w rozmowie goście Maksa Cegielskiego, którzy podjęli tematykę związaną z projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw.
- Po II wojnie światowej miliony Polek i Polaków doświadczyły awansu społecznego. Doświadczenie mobilności społecznej i elektryzujący temat debaty publicznej okresu PRLu znajdziemy w książce zatytułowanej "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce" autorstwa dr Magdy Szcześniak.
"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950"
"Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850-1950" to tytuł wystawy, która trwa w Muzeum Warszawy. Ekspozycja skupia się na prezentacji albumów fotograficznych z dwóch ostatnich stuleci. To właśnie one stały się nieodłączną częścią życia codziennego i trwale zmieniły praktyki kultywowania pamięci, co w swoich wypowiedziach podkreślały Karolina Puchała-Rojek, oraz Monika Michałowicz.
Na wystawie obiekty historyczne zestawione są z pracami współczesnych artystów m.in.: Anty Grzeszykowskiej, Igora Omuleckiego, Izabeli Pluty i Rafała Mielacha. Podczas zwiedzania ekspozycji można także zobaczyć bardzo rzadko eksponowane zdjęcia z XIX i XX wieku. Twórców interesowała funkcja albumów fotograficznych w kulturze, jako twór kultury mieszczańskiej. Warto przy tym zaznaczyć, że rozwój fotografii sprawił, że album stał się narzędziem do konstruowania narracji – opowiadał nie tylko o bliskich, ale i o szerszych grupach społecznych oraz o narodzie.
Posłuchaj
Problemy z nowelizacją prawa autorskiego
– Polska jest ostatnim krajem w Unii europejskiej, który nie implementował prawa unijnego w sprawie praw autorskich i praw pokrewnych – podkreślali w rozmowie goście Maksa Cegielskiego, kontynuując niejako tematykę podjętą w audycji tydzień wcześniej.
Czytaj także:
Zygmunt Miłoszewski, pisarz oraz Rafał Lisowski, tłumacz ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury podjęli tematykę problemów związanych z nowelizacją prawa autorskiego.
Przypomnijmy, że w połowie lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektowanej ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).
Na mocy dyrektyw w UE dokonano regulacji zjawiska nazywanego Text and Data Mining (TDM) - czyli eksploracji tekstów (proces wydobywania użytecznych informacji i wiedzy z dużych zbiorów tekstów i danych). Uznano, że TDM może odbywać się legalnie i w dużej mierze będzie prowadzona bez rekompensaty dla autorów, których utwory są wykorzystywane.
Posłuchaj
"Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce"
Doświadczenie mobilności społecznej i elektryzujący temat debaty publicznej okresu PRLu znajdziemy w książce zatytułowanej "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce" autorstwa dr Magdy Szcześniak z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas pisania swojej książki autorka sięgała także do pamiętników. – Przytoczyłeś właśnie jeden z moich ulubionych fragmentów, zapis kłótni rodzinnej o książki – przyznała autorka w audycji "Trzy strony dźwięku". – Dziś brzmi to dość egzotycznie. Ojciec wyrywa dziecku książkę i wyrzuca ją przez okno. To cytat z pamiętnika młodej dziewczyny, która po pobycie w mieście wraca do domu, na gospodarstwo swoich rodziców. Pobyt w misce trochę ja zmienił i z tego powodu wchodzi ze sowimi rodzicami w różne konflikty, w tym o czytanie książek. Ten pamiętnik został nadesłany na konkurs "Młode pokolenie wsi Polski Ludowej" z 1962 roku, który miał uchwycić zmianę, jaka dokonywała się wtedy w Polsce – wyjaśniła doktor Magda Szcześniak.
Posłuchaj
Po II wojnie światowej miliony Polek i Polaków doświadczyły awansu społecznego. I choć obietnica wyeliminowania klasowych hierarchii składana przez socjalistyczne państwo nie została zrealizowana, to przez kolejne dekady mapa społeczna podlegała nieustannym przeobrażeniom i negocjacjom.
***
Tytuł audycji: Trzy strony dźwięku
Prowadzi: Max Cegielski
Data emisji: 9.03.2024
Godziny emisji: 10.08-13.00
IAR/PAP/mat.pras./zch