Miasto wielu sekretów. Trójka zaprosiła na spacer po Kaliszu [SPRAWDŹ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miasto wielu sekretów. Trójka zaprosiła na spacer po Kaliszu [SPRAWDŹ]
"Trzymaj z Trójką" zaprasza na spacer po Kaliszu. Na zdjęciu miejski ratuszFoto: Paweł Turski/ PR

To miasto skrywa ogrom historii, która sięga czasów sprzed naszej ery. Przez szereg lat odgrywało ważną rolę w życiu mieszkańców Wielkopolski i całego kraju. Jaki jest Kalisz? Tego można było dowiedzieć się w radiowej Trójce. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Pawła Turskiego. 

  • W ramach audycji "Trzymaj z Trójką" Trójka zaprosiła wszystkich słuchaczy i słuchaczki na przedwiosenny spacer do Kalisza.
  • To miasto skrywa ogrom historii, która sięga czasów sprzed naszej ery. Niegdyś Kalisz przez lata szczycił się mianem najstarszego miasta w Polsce. Czy to prawda?
  • Miasto słynie z historii, andrutów oraz piłki ręcznej. Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając ziemię kaliską?

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od trasy turystycznej w kaliskim ratuszu. – Ratusz obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. Z tej okazji zwiedzaliśmy nieznane zakątki ratusza – powiedział Damian Zalewski z Urzędu Miasta Kalisza. – Mamy tutaj multimedialną wystawę, opowiadającą o dziejach Kalisza. Zaczynamy od piwnic, gdzie prezentowane są najstarsze dzieje naszego miasta – zachęcał w rozmowie.


Posłuchaj

4:11
Nieznane zakątki kaliskiego ratusza (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Weszliśmy także na wieżę ratusza, skąd można podziwiać panoramę miasta i jego najważniejsze atrakcje. 


Posłuchaj

3:51
Jak zmieniał się kaliski ratusz i jaki widok rozpościera się z jego wieży? (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kalisz - najstarsze miasto w Polsce? 

Kalisz przez lata szczycił się mianem najstarszego miasta w Polsce. Czy to prawda? I czy są na to dowody? Jaka jest historia miasta? W Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu szukaliśmy najstarszych śladów bytności w Kaliszu.

Paweł Turski w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu Paweł Turski w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu/ Paweł Turski/ PR

– Mówiło się o Kaliszu jako o najstarszym mieście w Polsce. Jest to jednak sprawa bardzo hipotetyczna. Najstarszym miastem są Złotoryje, datowane na XIII wiek. Jednak lokacja miasta nie jest tożsama z jego faktyczną metryką. Lokacja to nadanie praw miejskich mieszczanom, a metryka to historyczne początki. W przypadku Kalisza środowisko naukowe jest podzielone, a my w rezerwacie skupiamy się tylko na tym, co możemy udowodnić archeologicznie. Aktualnie pracujemy na terenie dawnego grodu piastowskiego, którego początki sięgają lat 60. IX wieku – zaznaczył Michał Antoniak z Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu.

Posłuchaj

5:35
Kalisz przez lata szczycił się mianem najstarszego miasta w Polsce. Czy to prawda? (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Warto dodać, że na terenie rezerwatu znajdują się repliki średniowiecznych domów. Jaki był dawny Kalisz? I co wspólnego z nim mają lalki?

Odwiedziliśmy muzeum dawnego Kalisza, czyli Muzeum Osiakowskich. W placówce można zobaczyć m.in. słynne kaliskie lalki. – Kalisz jest miastem, w którym fabryka lalek powstała już w roku 1884. Lalki były produkowane i eksportowane na cały świat, a fabryka została zamknięta dopiero w latach 70. – opowiadał Andrzej Banert, założyciel Muzeum Osiakowskich.


Posłuchaj

5:53
Kaliskie lalki (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych

W Kaliszu można zwiedzić jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych. Został on wybudowany w latach 60., dziś można go zwiedzać. O szczegółach opowiedział Piotr Krupa, przewodnik.


Posłuchaj

6:21
Jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dworek Marii Dąbrowskiej

Zawitaliśmy także do Russowa, 12 km na północ od Kalisza. W tutejszym dworku na świat przyszła Maria Dąbrowska. O dworku oraz twórczości Marii Dąbrowskiej opowiedziała Renata Ziętek, kierownik Oddziału Literackiego, Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.


Posłuchaj

6:13
Dworek Marii Dąbrowskiej (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Dworek Marii Dąbrowskiej Dworek Marii Dąbrowskiej/ Foto: Paweł Turski/PR

Maria Dąbrowska urodziła się 6 października 1889 roku w Russowie koło Kalisza jako Maria Szumska. Ziemiańskie pochodzenie wyznaczyło niejako jej drogę literacką. To w końcu "Noce i dnie" zapewniły jej miejsce w panteonie polskich pisarzy. W cenionym zbiorze opowiadań pt. "Ludzie stamtąd" również przedstawia życie prostych ludzi, robotników i domowej służby. Dąbrowska, mimo że pochodziła z małej miejscowości, zdobyła wykształcenie w Lozannie i Brukseli, co zaważyło na jej dalszym życiu. Pisarka chętnie angażowała się w sprawy publiczne, głównie związane z oświatą i obroną swobód obywatelskich.

W dworku w Russowie można oglądać wystawę dot. filmu "Noce i dnie".

Posłuchaj

5:54
Wystawa dot. filmu "Noce i dnie" na dworku w Russowie (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Night in Calisia"

W tym roku mija 10 lat od uhonorowania nagrodą Grammy albumu "Night in Calisia". Udział w nagraniu brała orkiestra symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. W audycji o kaliskich fortepianach, które grają wciąż w filharmonii, opowiedział Paweł Kulczycki, skrzypek Filharmonii Kaliskiej.


Posłuchaj

5:04
"Night in Calisia" czyli muzyka wprost z Filharmonii Kaliskiej (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Włodek Pawlik: Night in Calisia (Trójka)


Piłka ręczna - szczypiorniak - narodziła się w Kaliszu

Szczypiorno jest obecnie dzielnicą Kalisza. W mieście rozwija się piłka ręczna kobiet i mężczyzn, o czym mówił Marcin Woźniak, rzecznik prasowy Energa MKS Kalisz.


Posłuchaj

4:57
Szczypiorniak, piłka ręczna… narodziła się w Kaliszu (Trzy strony dźwięku/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Kulinaria Kalisza i słodkie andruty

Miasto słynnie z pewnego słodkiego wyrobu - andrutów. Odwiedziliśmy ich fabrykę, a o historii wyrobu oraz sposobach wytwarzania rozmawiał z nami Tomasz Nowak.

Posłuchaj

6:29
Kulinaria Kalisza i słodkie andruty (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Paweł Turski, Tomasz Nowak i andruty Paweł Turski, Tomasz Nowak i andruty

***

Tytuł audycji: Trzymaj z Trójką
Prowadzi:  Paweł Turski
Data emisji: 9.03.2024
Godziny emisji: 13.05-15.00

zch/kormp

Polecane