Sprawa aborcji. Posłanka Lewicy: bardzo krytycznie oceniam podejście Hołowni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sprawa aborcji. Posłanka Lewicy: bardzo krytycznie oceniam podejście Hołowni
Sprawa aborcji. Lewica krytykuje HołownięFoto: PAP/Leszek Szymański

- Nie mam takiego myślenia, że zachwiało to koalicją, padło wiele mocnych słów. Bardzo krytycznie oceniam podejście Szymona Hołowni w sprawie rozpoczęcia prac nad liberalizacją przepisów aborcyjnych - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Paulina Matysiak z Lewicy. Gośćmi audycji byli również: Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Sachajko z Kukiz’15, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Michał Wawer z Konfederacji oraz prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta.

Paulina Matysiak powiedziała, że nie ma "takiego myślenia, że aborcja zachwiała koalicją". - Padło wiele mocnych słów i ja bardzo krytycznie oceniam podejście Szymona Hołowni w sprawie rozpoczęcia prac nad liberalizacją przepisów aborcyjnych - zaznaczyła posłanka Lewicy. 

Aborcja. "Kwestia uczciwości wobec kobiet"

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz "przede wszystkim to nie jest kwestia koalicji czy nie koalicji, ale elementarnej uczciwości wobec kobiet". - Wybory 15 października zostały wygrane dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu kobiet, które chciały zapewnienia bezpieczeństwa, czyli między innymi dostępu do legalnej aborcji. Z rozczarowaniem przyjmujemy decyzję marszałka Hołowni - wskazała posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

W opinii Marka Sawickiego "największą wartością każdego człowieka, która jest zapisana w konstytucji, jest ochrona życia, każdego życia". - Mam rodzinę i mam dzieci, mam wnuki i największą radością każdej rodziny jest szczęśliwe rodzicielstwo. Powiem szczerze, że mnie to jest obojętne, ja bym poddał to pod głosowanie na drugim posiedzeniu Sejmu i wtedy nie byłoby tej presji - ocenił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

"Aborcja to zabijanie małych, bezbronnych dzieci"

Michał Wawer zaznaczył, że "jako pierwsze powinny być omówione wreszcie projekty Konfederacji dotyczące kwoty wolnej od podatku PIT, dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców i potem powinny być omawiane inne projekty ustaw". - Aborcja jest to zabijanie małych, bezbronnych, nienarodzonych dzieci i to oczywiście powinno być w Polsce nielegalne - podkreślił poseł Konfederacji. 

Prof. Andrzej Zybertowicz przypomniał, że "zabijanie nienarodzonych dzieci jest niemoralne". - W sytuacji, gdy mamy wybierać między dwoma racjami - bezpieczeństwem kobiet oraz bezpieczeństwem nienarodzonych dziewczynek i chłopców, prezydent stoi po stronie nienarodzonych dziewczynek i chłopców - wyjaśnił gość radiowej Trójki.

***

W Sejmie są cztery projekty nowej ustawy aborcyjnej. Projekt ustawy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej zakłada między innymi zgodne z prawem przerwanie ciąży do 12. tygodnia. Jeden z projektów Lewicy częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania. Projekt Trzeciej Drogi przywraca przepis zezwalający na terminację ciąży w przypadku nieodwracalnych wad płodu, czyli sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku.

Posłuchaj

50:35
"Śniadanie w Trójce"
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj więcej:

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Sylwia Białek
Goście: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska), Paulina Matysiak (Lewica), Jarosław Sachajko (Kukiz’15), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Michał Wawer (Konfederacja), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 9.03.2024
Godzina emisji: 9.05

nt/kormp

Polecane