"Trójka pod księżycem" - nowy zespół muzyczny na horyzoncie [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem" - nowy zespół muzyczny na horyzoncie [POSŁUCHAJ]
Dariusz Basiński w studiu Polskiego Radia Foto: Kusinski Wojciech/PR

To wydanie "Trójki pod księżycem" rozpoczęło 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, 56. rocznicę wiecu studentów UW, spacyfikowanego przez MO, ORMO i "aktyw robotniczy". Tyle z kalendarium. My zajęliśmy się bowiem muzyką, precyzyjnie nowym zespołem muzycznym na naszej mapie oraz spektaklem muzycznym. Zarówno zespół, jak i spektakl zostaną przedstawione na 44. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (15-24 marca).

Gościem specjalnym wydania był lider nowego zespołu muzycznego Dariusz Basiński. To, że jedna trzecia MUMIO śpiewa, wszyscy wiedzą, ale że będzie śpiewać bez reszty MUMIO, stanowi niespodziankę. I o tym porozmawialiśmy w "Trójce pod księżycem". Przypadek sprawił, że do wieczoru (7 marca) mogliśmy słuchać dwóch trzecich MUMIO w naszym "serialu" powieściowym na podstawie Marka Stokowskiego "Samo-lotów". Była to więc okazja, by powspominać czas sprzed 17 lat, kiedy to premierowo prezentowaliśmy tę powieść, oraz podziękować MUMIO za ponownie przeżywaną wspólną przygodę (57 odcinków).

>>> "Samo-loty" lądują w Trójce ponownie [POSŁUCHAJ] <<<

- Muzyka to moje ogromne pragnienie. Od zawsze głęboko we mnie siedzi - przyznał Dariusz Basiński. - Dużo się dzieje na scenie: jest sześć syntezatorów, trzy instrumenty dęte. Jest też ruch sceniczny, ale to nie jest balet - dodaje żartobliwie artysta.

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Dariusz Basiński z zespołem Basiński Band & Fiction (w składzie, poza gościem audycji, są również Rafał Kierpiec, Nikodem Pospieszalski, Wojciech Świerczyna) wystąpi w Teatrze Polskim we Wrocławiu na PPA. Przypomnieliśmy spektakularny debiut Darka i Jacka Borusińskiego przed laty na tym Przeglądzie. 

Gala 44. PPA po raz pierwszy odbędzie się nie pod koniec, ale na początku Przeglądu, czyli 16 i 17 marca. Jej reżyserem jest Jakub Skrzywanek (dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie). Przygotowuje on spektakl pod tytułem "Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt". To koprodukcja Teatru Powszechnego w Warszawie i PPA. Premiera warszawska - 23 marca.

"Człowiek z papieru"

Jakub Skrzywanek był także naszym gościem, zapowiadając, na razie krótko, przedpremierę wrocławską i premierę w Teatrze Powszechnym. W opisie "Człowieka z papieru" czytamy, że jego twórcy fantazjują "o nigdy niedokończonym trzecim filmie Andrzeja Wajdy z cyklu "Człowiek z…" (…). W sztuce "Człowieku z papieru…" pytamy o to, jak to jest żyć w Polsce, kiedy naprawdę nie ma się nic". I jeszcze: "…więc bardzo wesoło nie będzie (ale trochę będzie)". Tak, jak u nas.

- Spektakl, który teraz przygotowujemy, dla mnie jest wynikiem mojej obecności na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej dwa lata temu jako jurora. Wtedy w werdykcie podjęliśmy refleksję, że trzeba mieć szczególną uważność na to, jak dzisiaj w teatrze muzycznym opowiada się o przemocy, o tym wszystkim, co trudne. Chyba ten nasz apel wziął sobie do serca Cezary Studniak i w tym roku zaproponował mi galę - opowiada Jakub Skrzywanek.

 

Posłuchaj

54:56
Nowy zespół muzyczny na horyzoncie (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.03.2024
Godzina emisji: 0.04

zch/qch/wmkor

Polecane