"Jest dziełem absolutnie skończonym". Joanna Okuniewska o płycie Slowdive "Slowdive"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jest dziełem absolutnie skończonym". Joanna Okuniewska o płycie Slowdive "Slowdive"
Tym razem swoją płytę idealną proponuje Joanna OkuniewskaFoto: Archiwum prywatne Joanny Okuniewskiej

Do listy perfekcyjnych płyt dopisaliśmy już "Echoes" od The Rapture oraz "Sound & Color" grupy Alabama Shakes. Teraz swoją propozycję przedstawiła Joanna Okuniewska – jedna z najpopularniejszych polskich podcasterek. I wybrała album "Slowdive" grupy Slowdive.

Słuchającym podcastów raczej nie trzeba przedstawiać gościni naszego cyklu. Joanna Okuniewska jest twórczynią podcastów "Tu Okuniewska", "Matka matce" oraz "Ja i moje przyjaciółki idiotki". Zaczęła nagrywać podcasty, kiedy wyjechała na Islandię, gdzie mieszka już od blisko ośmiu lat. Dzieli się w nich swoimi przemyśleniami, jak również przybliża historie dotyczące związków i opowiada o swoich doświadczeniach w roli matki.

Teraz jednak, zaproszona przez Michała Kowarskiego, przedstawiła swoją perfekcyjną płytę, chociaż, zgodnie z tytułem audycji, wysłuchaliśmy jej tylko pół. Okazało się, że jest to pochodzący z roku 2017 album "Slowdive" brytyjskiej formacji Slowdive. 

Sprawdź także: 


Dlaczego wybór Trójkowej gościni padł właśnie na to wydawnictwo, co w nim ją zachwyciło? – To jest płyta perfekcyjna, bo jest całkowicie spójna, ma super teksty piosenek i jest niemęcząca. To jest płyta, która jest dziełem absolutnie skończonym: nic bym tam nie zmieniła, nic nie zabrała. Przez tę płytę się przechodzi, jest świetna do samochodu, ale i na spacerki – stwierdza Joanna Okuniewska. – Lubię jej słuchać w samochodzie, jak mam dłuższą trasę. Ale też wyciągam z niej pojedyncze kawałki i sobie ich słucham – przyznaje. 

"To jest płyta, która jest dziełem absolutnie skończonym"/YouTube Trójka Program 3 Polskiego Radia


Posłuchaj

44:48
Joanna Okuniewska: Slowdive „Slowdive” (Pół perfekcyjnej płyty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Pokolenia naszych słuchaczy wychowywały się na autorskich audycjach muzycznych, które nie tylko przedstawiały nowości, ale też w czasach przemian, otwarcia granic i nieograniczonego dostępu do muzyki pomagały odnaleźć w gąszczu propozycji to, czego nie wolno przegapić. Obecnie słyszymy, że liczą się przede wszystkim single, a mało kto interesuje się całymi płytami jako przemyślaną propozycją artystyczną. Dlatego z naturalną dla nas przekorą, i dlatego że kochamy słuchać płyt, postanowiliśmy robić to z naszymi słuchaczami w wieczory od poniedziałku do czwartku o godzinie 19.

"Pół perfekcyjnej płyty" to audycja, która nadawana była na antenie Trójki od stycznia do grudnia 2000 roku. Dziennikarze redakcji muzycznej – między innymi: Marek Niedźwiecki, Paweł Kostrzewa, Barbara Podmiotko, Wojciech Mann, Jan Chojnacki – pod wodzą Piotra Kaczkowskiego przedstawili w sumie 194 albumy. A dokładnie ich połówki, bo pomysł polegał na prezentacji wybranej części albumu w połączeniu z opowieścią o muzyce i tworzących ją artystach. W marcu 2000 roku nasi radiowi przodkowie przedstawili między innymi "Posłuchaj to do ciebie" Kultu, "The Colour of Spring" Talk Talk, "Brygadę Kryzys" Brygady Kryzys, "Rumours" Fleetwood Mac i album "Metallica" Metalliki.

W marcu 2024 postanowiliśmy raz jeszcze sprawdzić, jakie płyty mogą uchodzić za perfekcyjne. A perfekcyjna płyta to coś więcej niż zbiór piosenek. To przemyślana całość, precyzyjnie ułożona opowieść, która zyskuje, gdy słucha się jej od początku do końca. Czasami setki razy. W 2024 roku gospodarzem pasma jest Michał Kowarski, który w 2000 roku miał… pięć lat! Do udziału w programie zaprosił obecnych i byłych dziennikarzy Trójki, artystów, melomanów. Jakie płyty uznali za ważne i dlaczego? O tym przekonamy się od poniedziałku do czwartku po godzinie 19. Mamy przed sobą 16 płytowych wieczorów. A to oznacza, że Trójkowy licznik tym razem zatrzyma się na 210 płytach w historii tej audycji. Być może ktoś kiedyś dopisze ciąg dalszy tej opowieści. 

. 


***

Tytuły audycji: Pół perfekcyjnej płyty
Prowadzący: Michał Kowarski
Gość: Joanna Okuniewska
Data emisji: 6.03.2024
Godzina emisji: 19.09

pr

Polecane