Reklama

reklama

Historia Mariana Marzyńskiego. Reportaż "Życie po przeżyciu" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia Mariana Marzyńskiego. Reportaż "Życie po przeżyciu" [POSŁUCHAJ]
Marian Marzyński po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, a potem emigrantem marcowymFoto: Shutterstock

Marian Marzyński jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta. W latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce. Był pomysłodawcą i prowadzącym znane programy telewizyjne. Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Życie po przeżyciu" autorstwa Alicji Kulik z Radia Olsztyn. 

  • Marian Marzyński to dziecko uratowane z Holokaustu. W czasie II wojny światowej, jako osoba pochodzenia żydowskiego, trafił do warszawskiego getta. Został uratowany przez Polaków.
  • Pracował jako dziennikarz telewizyjny i reżyser filmowy. W wieku 32 lat wyemigrował z Polski, najpierw do Danii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Swoje filmowe przesłanie dedykował pamięci. 
  • W latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce. Był pomysłodawcą i prowadzącym znane programy telewizyjne.

Jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta. Jako pięciolatek znalazł się po aryjskiej stronie. Dzięki pomocy księdza i zakonnic z podwarszawskiego sierocińca udało mu się przeżyć. Marian Marzyński po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, a potem emigrantem marcowym. Wracał do Polski, bo Polska była jego tematem.

"Turniej miast"

W latach 50. Marian Marzyński zaczął pracować jako dziennikarz w Polskim Radiu. W kolejnej dekadzie przeszedł do Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył "Turniej miast”. Był to jeden z pierwszych nowoczesnych programów telewizyjnych w Polsce. Przez kilka lat reżyserował go wspólnie z Mariuszem Walterem, a sam program był emitowany przez trzy dekady.

SKIBET, reżyseria Marian Marzyński. Rok produkcji: 1970 | Muzeum POLIN

Najczęściej czytane

Twórca dokumentalny

Tworzył także filmy dokumentalne. W 1963 roku (raz z Andrzejem Kamińskim) nakręcił cykl "Lot". Z kolei w produkcji "Powrót statku" przedstawił rozmowy z polonusami, którzy na pokładzie "Batorego" wracali do Polski z USA. Migracja i powroty do kraju stały się częstymi tematami w jego twórczości. Stworzył produkcje takie, jak: "Pożegnanie z ojczyzną", "Wyścig", "Przepraszamy za usterki", "Dzeńu X", "Być", "Wywiadówkę" i "Monte Calvarii".

>>> Posłuchaj reportażu w Radiu Olsztyn <<< 

W reportażu wykorzystano informacje z książki Mariana Marzyńskiego pt. "Kino – ja. Życie w kadrach filmowych" oraz fragmenty filmów "Skibet", "Sztetl", "Powrót do Polski", "Żydowska matka".

*** 

Do wysłuchania reportażu pt. "Życie po przeżyciu" autorstwa Alicji Kulik z Radia Olsztyn zaprosiliśmy 5 marca o godz. 22.10. 

mpkor

Polecane