Reklama

reklama

"Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 "Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]
Ryszard KapuścińskiFoto: Zbiory NAC

- Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z pazurem".

  • Ryszard Kapuściński (1932-2007) - reporter, publicysta i poeta – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy. 
  • "Trzeba być dobrym dla ludzi" – te słowa widnieją na grobie autora m.in. "Podróży z Herodotem" na warszawskich Powązkach.
  • Od jesieni 1956 roku, gdy po raz pierwszy wyjechał w zagraniczną podróż do Indii, Afganistanu i Pakistanu, przez całe dekady swojej dziennikarskiej pracy był świadkiem przemian historycznych, politycznych, społecznych, kulturowych, jakie dokonywały się na kilku kontynentach w XX wieku.
  • Wielokrotnie ryzykował życie i zdrowie, aby opowiedzieć nam o tym, czego doświadczał i co zrozumiał z dziejących się na jego oczach zdarzeń.
  • "Dla mnie podróż nie jest tylko przemieszczaniem się w sensie geograficznym, w przestrzeni, ale stanowi rodzaj przeżycia, wzruszenia, jest inspiracją dla przemyśleń. Siedząc w jednym miejscu, tracę zdolność odczuwania, wrażliwości" – opowiadał przyjacielowi, fotografikowi Czesławowi Czaplińskiemu.

Urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku, na Polesiu. Jako dziecko uwielbiał piłkę nożną. Był bramkarzem szkolnej reprezentacji. Miał jednak artystyczną duszę. Niewielu wie, że zanim zaczął pisać reportaże, tworzył wiersze. Pierwszą redakcją, w której zdobył pracę tuż po maturze, był "Sztandar Młodych". Później ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Szczery uśmiech i uważne spojrzenie 

Zyskiwał sobie rozmówców szczerym uśmiechem i uważnym spojrzeniem. Sławę przyniosły mu książki, które powstały dzięki pracy w Polskiej Agencji Prasowej i "Polityce". Odwiedził jako reporter ponad 100 krajów. – W całym swoim życiu nigdy nie wyjeżdżałem jako turysta. Nie znam w ogóle tego uczucia… – opowiadał Ryszard Kapuściński.

Najczęściej czytane


Mieć ze sobą klucze

Za każdym razem, kiedy wyruszał w daleką podróż, zabierał ze sobą klucze do domu. Jak mówił, musiał wiedzieć, że ma dokąd wracać. Był reporterem, historykiem, poetą, fotografem.

– Potrafił cierpliwie słuchać. W momencie, kiedy rozmawiało się z Ryszardem, było się dla niego najważniejszą osobą na świecie… – tak Ryszarda Kapuścińskiego wspomina Blanka Barkan-Popowska, przyjaciółka reportera. 

"Cesarz", "Jeszcze dzień życia", "Wojna futbolowa", "Imperium"

Był świadkiem dwudziestu siedmiu rewolucji, przybywał na frontach dwunastu wojen i cztery razy był przeznaczony do rozstrzelania.  Gdy wracał z tych reporterskich wypraw - do Etiopii, Angoli, Hondurasu, rozpadającego się Związku Radzieckiego - powstawały jego słynne książki: "Cesarz", "Jeszcze dzień życia", "Wojna futbolowa", "Imperium". W "Lapidarium" napisał: "Mój temat główny to życie ubogich".

Posłuchaj

23:20
"Reporter z pazurem" czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


W reportażu wykorzystano m.in. nagrania archiwalne Polskiego Radia.

Ryszard Kapuściński:

  • Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 w Pińsku. Debiutował poetycko w wieku 17 lat, już jako dojrzały pisarz wydał dwa tomiki wierszy: w latach 80. "Notes" i "Prawa natury" w 2006 roku.
  • Wiersze uważał za spontaniczny odruch serca, w jednym z radiowych wywiadów powiedział, że nie wyobraża sobie, by mogła istnieć jakakolwiek ludzka społeczność bez poezji. 
  • Owocem jego licznych podróży były książki, między innymi: "Cesarz", "Imperium", "Heban", "Podróże z Herodotem" czy "Jeszcze dzień życia".
  • Jego publikacje zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. W latach 1958-1972 Ryszard Kapuściński pracował jako dziennikarz i korespondent Polskiej Agencji Prasowej.
  • Twórczość reportażysty sprawiła, że krytyka literacka zmieniła podejście do dzieł z gatunku literatury faktu, uznając je za autonomiczne utwory literackie. Pisarz zmarł w 2007 roku. 

***

Tytuł reportażu: "Reporter z pazurem"
Autor reportażu: Antoni Rokicki 
Data emisji: 4.03.2024
Godzina emisji: 22.21

Antoni Rokicki/zch

wmkor

Polecane