Marcin Wicha o "Gościnnych występach..." w rozmowie z Maksem Cegielskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Wicha o "Gościnnych występach..." w rozmowie z Maksem Cegielskim
Marcin Wicha w audycji Maksa Cegielskiego mówił o swojej nowej książceFoto: PAP/Radek Pietruszka

Marcin Wicha jest projektantem, ale również wykładowcą, pisarzem i felietonistą. Właśnie ukazała się jego nowa książka "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu". I właśnie ta książka była pretekstem do rozmowy, na którą autora zaprosił do "Trzech stron dźwięku" Max Cegielski. Rozmowy, która sięgała zarówno do dzieciństwa obu rozmówców i wspomnień o "Teatrzyku Zielone Oko", jak i do projektowania w ostatnich ośmiu latach, ale i w Rosji przed i po rewolucji.

  • "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" to najnowsza książka Marcina Wichy, będąca zbiorem wygłoszonych przez niego wykładów oraz publikowanych przez niego felietonów.
  • Ostatnie osiem lat przypomniało, że projektowanie nie musi służyć tylko przekazywaniu treści reklamowych: może być polityczne, może być techniką protestu.

"Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" zbierają niektóre wykłady Marcina Wichy na uczelniach artystycznych oraz publikowane w prasie teksty o projektowaniu. Można przeczytać, co łączy design z literaturą, poznać opowieści o zgubnych skutkach nadużywania wykrzykników, ambiwalentnym uroku piktogramów i burzliwych związkach typografii z rewolucją. A także, przyglądając się estetyce transparentów, dowiedzieć się, dlaczego bunty społeczne tak bardzo potrzebują odpowiedniego designu.

Zwracać uwagę na to, co mniej wykrzyczane

Sama książka i zawarte w niej teksty są uniwersalne, jednak, jak zwraca uwagę prowadzący, "przebija w nich to, co się działo przez ostatnie osiem lat". – Przy układaniu tych tekstów wydawało mi się ciekawe to, że chociaż w większości opowiadają o wydarzeniach starszych, dawniejszych (…) to, kiedy i do kogo były mówione, ma znaczenie – potwierdza Marcin Wicha. – Projektowanie to dla mnie gospodarowanie emocjami: z jednej strony są potrzebne, a z drugiej trzeba uważać z emfazą, nie dociskać za bardzo. I zwracać uwagę na to, co jest mniej dociśnięte, mniej wykrzyczane, mniej istotne, bardziej detaliczne – tłumaczy, odwołując się do opublikowanego w książce "Wykładu z wykrzyknikiem". 

Marcin Wicha "Gościnne występy, Kawałki o projektowaniu" Marcin Wicha "Gościnne występy, Kawałki o projektowaniu" 

Nie tylko do reklamowania

Max Cegielski wskazał, że protesty uliczne ostatnich lat – Strajk Kobiet, protesty w obronie konstytucji i inne – to zarazem była erupcja "oddolnej działalności graficznej". – Ja pamiętam lata 80. XX wieku i w jakimś sensie to, że projektowanie wydawało mi się bardzo fajną dziedziną, to jest efekt tego, że mi zawsze się wydawało, że projektowanie jest polityczne. Na różne sposoby. Potem żeśmy wszyscy o tym zapomnieli, a ostatnie osiem lat o tym przypomniało – komentuje jego gość. – Nagle się okazało, że to narzędzie projektowe, którym dysponujemy – umiejętność przekazania czegoś za pomocą prostego, skrótowego znaku – to może być technika protestu, że można to  wykorzystać nie tylko do reklamowania – tłumaczy.

Fascynujący "drugi krąg" znanych projektów

Dla Trójkowego gościa niezwykle ciekawy był przepływ w projektowaniu pomiędzy rzeczami, które powstają spontanicznie, amatorsko, oddolnie, z potrzeby chwili, a tym, co później postrzega się jako rzecz zaprojektowaną i wymyśloną, jednym słowem profesjonalną. – Logo Strajku Kobiet zaprojektowane przez Olę Jasionowską, która dostała za to nagrodę za projekt roku od Stowarzyszenia Twórców Grafiki, i plakat "KonsTYtucJA" Luca Rayskiego, to są rzeczy zrobione przez absolutnie najlepszych fachowców w branży. To pokazuje, jak fantastycznym narzędziem jest to projektowanie we właściwych rękach, właściwym czasie i momencie. I jak samo z siebie, siłą obrazka, wędruje między ludźmi – wskazuje. – I to, co się dzieje, kiedy to wchodzi "na drugi krąg", kiedy rzeczy stworzone przez najlepszych fachmanów w branży, spełniające wszystkie reguły sztuki, zaczynają być powielane, imitowane, interpretowane, rozwijane przez innych. Np. bardzo ciekawe było to, co się działo z typografią "KonsTYtucJA" – opowiada.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

25:13
Wielka, fascynująca siła projektowania. Marcin Wicha rozmawia z Maksem Cegielskim o swojej książce Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu” (Trzy strony dźwięku/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trzy strony dźwięku
Prowadzą: Max Cegielski
Data emisji: 2.03.2024
Godziny emisji: 10.22, 10.36, 10.51

pr

wmkor

Polecane