Wielkie liczenie osób w kryzysie bezdomności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie liczenie osób w kryzysie bezdomności
W badaniu przeprowadzonym w 2019 roku naliczono ponad 30 tysięcy bezdomnych osób w Polsce. Foto: Shutterstock/duchy

W nocy ze środy na czwartek (28/29 lutego) w całej Polsce zostanie przeprowadzone pierwsze od pięciu lat liczenie osób w kryzysie bezdomności. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Tego typu liczenie przeprowadza się zazwyczaj co dwa lata, jednak od 2019 roku nie było ono realizowane ze względu na pandemię COVID-19.
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do wszystkich wojewodów z prośbą o koordynację działań w swoich regionach.
  • W poprzednim badaniu naliczono ponad 30 tysięcy bezdomnych osób w całej Polsce.

Bezdomnych przez całą noc liczyć będą strażnicy miejscy, policjanci, pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz centrów zarządzania kryzysowego. Są i tacy, którzy uważają, że osób w kryzysie bezdomności nie da się precyzyjnie policzyć. Do tej grupy należy Janusz Sukiennik z Caritas Polska.

– Natomiast możemy się zorientować wśród tych osób, które w jakiś sposób poddadzą się tym badaniom, jaki jest ich wiek, czas przebywania w tym stanie i, co ważne, czy są jakieś głębsze przyczyny, np. choroby psychiczne lub niepełnosprawność – mówi rozmówca Pawła Turskiego.

Sukiennik dodaje, że szczególnie ważne jest dotarcie do osób, które chcą wyjść ze stanu bezdomności. Jednak spora część, z różnych względów, nie chce skorzystać z takiej szansy. – Często uciekają przed życiem, przed różnymi zagrożeniami, a zwłaszcza przed samym sobą - mówi.

Bezdomni w metrze i na dworcach

Pasażerowie warszawskiego metra przyznają, że w ostatnich latach w pociągach i na peronach przybyło bezdomnych. Choć bywa to niekomfortowe dla podróżnych, władze miasta nie mają zamiaru wyrzucać takich osób siłą ze stacji czy wagonów. Zapewniają też, że mają program pomocy osobom bez dachu nad głową.

– Wydajemy posiłki, udostępniamy łaźnie, robimy wszystko, żeby pomóc rozwiązać ten problem. Mamy 50 mieszkań dla osób w kryzysie bezdomności i chcemy ten program rozwijać – zapewnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zwraca przy tym uwagę, że część winy leży po stronie PKP, ponieważ bezdomni przeganiani są z dworców kolejowych.

– Dla nas kluczowe jest przestrzeganie regulaminu, nie segregujemy pasażerów czy innych osób. Na dworcach zabrania się określonych zachowań, niezależnie od tego czy ktoś ma dom, czy nie – odpowiada na te zarzuty rzecznik PKP, Michał Stilger. 


Posłuchaj

4:17
Wielkie liczenie osób w kryzysie bezdomności (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 28.02.2024
Godzina emisji: 16.21

kc

wmkor


Polecane