Jazz, hip-hop i wielkie głosy. Albo Inaczej na scenie Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazz, hip-hop i wielkie głosy. Albo Inaczej na scenie Trójki
Andrzej Dąbrowski był gościem specjalnym koncertu Albo Inaczej w Trójce.Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski

Hiphopowe teksty, jazzowe aranżacje, a do tego czołówka polskich wokalistów – tak w pigułce wygląda Albo Inaczej, jeden z najoryginalniejszych projektów, jakie pojawiły się na rodzimej scenie muzycznej w ostatniej dekadzie. We wtorkowej odsłonie cyklu "Z Osieckiej" przypomnieliśmy koncert tego barwnego kolektywu z 2018 roku.

Projekt muzyczny Albo Inaczej objawił się na polskim rynku w 2015 roku. Właśnie wtedy premierę miał album pod takim tytułem, zawierający jazzowe aranżacje klasyków polskiego hip-hopu, nagrany w Studiu S-4 Polskiego Radia. Utwory z repertuaru m.in. Łony, Pezeta, Tedego oraz zespołów Slums Attack i Kaliber 44 zaśpiewali artyści, tacy jak Ewa Bem, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki czy Wojciech Gąssowski.

Pomysł urodził się w głowie Tego Typa Mesa. Raper zaprosił do współpracy pianistę, aranżera i kompozytora Mariusza Obijalskiego, który został producentem płyty. Pierwszym wokalistą, z którym się skontaktowali, był Przemysław Gintrowski. Pomysł bardzo mu się spodobał, lecz nagranie uniemożliwiła mu ciężka choroba.

– "Albo inaczej" udowadnia, że muzyka nie zna granic. Te utwory to nie są leniwe kopie, to doświadczeni wokaliści, znakomite głosy, znakomite teksty muzyki hiphopowej – mówił dziennikarz radiowej Czwórki Damian Sikorski.  

Czytaj też: 

Projekt doczekał się kontynuacji w postaci płyty "Albo inaczej 2" z 2018 roku. Tym razem z hiphopowym materiałem zmierzyli się młodsi wokaliści, m.in. Daria Zawiałow, Igo, Krzysztof Zalewski, Mrozu i Ralph Kaminski. Dwa lata później ukazała się trzecia część hiphopowo-jazzowej trylogii, tym razem w wersji koncertowej.

1 października 2018 roku na scenie studia Trójki zebrała się część artystów, którzy uczestniczyli w nagraniach obu płyt. Gościem specjalnym koncertu był 80-letni Andrzej Dąbrowski, który na płycie "Albo inaczej" wykonał "Re-fleksje" duetu Pezet / Noon.

***

Na audycję "Z Osieckiej" we wtorek (27 lutego) zaprosiła Justyna Grabarz. Jej gościem był współtwórca projektu Albo Inaczej, Mariusz Obijalski.

kc

wmkor

Polecane