"Charków, Charków" – wielopoziomowy spektakl w Teatrze Polskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Charków, Charków" – wielopoziomowy spektakl w Teatrze Polskim
Janusz Majcherek w studiu radiowej TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

To przedstawienie ma wymiar uniwersalny, ale ma też poziom silnie związany ukraińską rzeczywistością – tak o spektaklu "Charków, Charków" mówi Janusz Majcherek, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.

Teatr Polski już od dwóch lat ma ścisłe związki z Ukrainą. – Tak się złożyło, że tuż po wybuchu wojny, przymuszona okolicznościami, znalazła się w Warszawie reżyserka i dyrektorka Teatru Arabeski w Charkowie, pani Switłana Oleszko. Myśmy jej udzielili gościny i stała się tzw. rezydentką Teatru Polskiego, mieszka w teatrze i po prostu jest z nami – mówi dyrektor artystyczny teatru Janusz Majcherek.

Oleszko jest żoną znanego ukraińskiego poety Serhija Żadana. – Pewnego razu myśmy się z nim spotkali i zaproponowaliśmy mu napisanie dla Teatru Polskiego sztuki. I on to zrobił. Napisał specjalnie dla nas utwór sceniczny, który jest właściwie takim poetyckim tekstem stanowiącym podstawę spektaklu muzycznego w reżyserii Switłany Oleszko – opowiada gość Trójki.

Dramatyczne losy reżysera kanwą przedstawienia

Spektakl "Charków, Charków" oparty jest na biografii Łesia Kurbasa, wybitnego reżysera i teatralnego innowatora, który przybył do miasta w latach 20. XX wieku. Założył tam awangardowy teatr "Berezil", który starał się odpowiadać na panujące w tamtym okresie trendy na europejskich scenach. Napotykał przy tym na rozmaite trudności ze strony władz. W końcu teatr został zlikwidowany, a Kurbasa aresztowano pod zarzutem rzekomego udziału w spisku ukraińskiej organizacji terrorystycznej. Trafił do łagru, a następnie został rozstrzelany podczas masowej egzekucji "wrogów narodu" w 1937 roku.

Posłuchaj

50:38
"Charków, Charków" – wielopoziomowy spektakl w Teatrze Polskim (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To jest tekst, który można odczytywać na różnych piętrach. To przedstawienie ma wymiar uniwersalny i każdy może tam znaleźć, co chce, ale ma też poziom silnie związany z rzeczywistością ukraińską lat 20. – mówi Janusz Majcherek.

W audycji ponadto:

  • "Proszę Państwa, Wyspiański umiera" – reż. Agata Duda-Gracz, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie;
  • "Okno na parlament", Ray Cooney – reż. Krystyna Janda, Och-Teatr w Warszawie;
  • Nasze wędrówki, czyli czasami idziemy do… ciemnego, ciemnego lasu teatralnego: "Wypiór"  reż. Jacek Jabrzyk na podstawie powieści Grzegorza Uzdańskiego, Teatr Syrena w Warszawie;
  • Wędrówki Malwiny: "Państwo" Platona – reż. Jan Klata, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie;
  • Andrij Sendecki – dyrektor Centrum Kultury i Inicjatyw Artystycznych w Ukrainie o tym, czym jest teatr w Ukrainie w czasie wojny.

Czy w Ukrainie istnieje jeszcze świat teatralny?/Trójka Program 3 Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Autorki: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 24.02.2024
Godziny emisji: 15.07

kc/mpkor/gs

Polecane