"Zapraszamy na weekend" w Krynicy-Zdroju. Finał akcji "Z głową w górach" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zapraszamy na weekend" w Krynicy-Zdroju. Finał akcji "Z głową w górach" [POSŁUCHAJ]
Niezmordowana Trójkowa ekipa "Z głową w górach": Dariusz Urbanowicz i Piotr FiranFoto: Polskie Radio

Były znakomity panczenista Paweł Zygmunt wraz z żoną Katarzyną, instruktor jazdy na snowboardzie Mateusz Gomulec oraz Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej – to tylko niektórzy z gości, jacy zawitali do audycji "Zapraszamy na weekend", by zachęcić słuchaczy Trójki do wizyty w Krynicy-Zdroju. Właśnie tam odbył się finisz tegorocznej edycji akcji Polskiego Radia pt. "Z głową w górach".

Tym razem Trójkowa ekipa zawędrowała do Krynicy-Zdroju, a dokładnie na Jaworzynę Krynicką, jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego. W tak pięknych okolicznościach przyrody, z plenerowego studia, Piotr Firan poprowadził audycję "Zapraszamy na weekend". 

Paweł Zygmunt to były panczenista, wielokrotny mistrz Polski i olimpijczyk. W plenerowym studiu Trójki pod Jaworzyną pojawił się w towarzystwie żony Katarzyny, która jest trenerką mentalną, sędzią hokeja na lodzie oraz działaczką społeczną i samorządową. Właśnie dla niej Paweł przeprowadził się na stałe do Krynicy, i ani przez chwilę nie żałował tej decyzji.

– Krynica ma doskonałe warunki do uprawiania sportu, ale też do aktywnego wypoczynku. Poza tym ma nieprawdopodobną historię, to jest miejsce, które od samego początku istnienia stało się jednym z najważniejszych polskich uzdrowisk. W okresie międzywojennym docierała tu kolej wiedeńska i było to miejsce spotkań wielu bardzo zacnych ludzi – zachwalał uroki miasta Paweł Zygmunt.

Posłuchaj

7:48
Paweł Zygmunt o urokach życia w Krynicy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Krynicy był Jan Kiepura. Katarzyna Zygmunt opowiedziała historię o tym, jak na naukę jazdy na łyżwach zapisała się pewnego razu żona słynnego śpiewaka, piękna Marta Eggerth.

– Pod swoją pieczę wziął ją jeden z hokeistów. Pokazywał jej techniki jazdy na łyżwach. Oczywiście, kilka razy upadła na lód. Nasz zawodnik podnosił ją, zbliżał się do niej, jej strefa intymna została zagrożona. Jan Kiepura na trybunach przebierał nerwowo nogami. Był bardzo zazdrosny.

Posłuchaj

8:18
Krynickie anegdoty Katarzyny Zygmunt (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Trzeba być elastycznym, przygotowanym na różne scenariusze i też spontanicznym, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie dzień. Chcemy zagwarantować naszym gościom dobrą zabawę, bez względu na to, czy jest śnieg, czy go nie ma – mówiła Marta Dębska, brand manager Kolei Gondolowej na Jaworzynie Krynickiej.

Posłuchaj

4:57
Marta Dębska o dobrej zabawie w Krynicy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O logistyce organizowania wyjazdowych audycji z cyklu "Z głową w górach" oraz najciekawszych momentach tegorocznej akcji opowiedział wydawca Michał Kowarski.

Posłuchaj

4:40
Michał Kowarski podsumowuje akcję "Z głową w górach 2024" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

24 i 25 lutego na Jaworzynie Krynickiej odbędą się pierwsze w historii Polski zawody w ramach Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim. – Można powiedzieć, że Krynica jest mekką sportów zimowych. Już przed II wojną światową tutaj były organizowane mistrzostwa świata w saneczkarstwie, w hokeju na lodzie, w skokach narciarskich. Bardzo się cieszymy, że do Krynicy wraca impreza takiej rangi – mówił Mateusz Gomulec, instruktor jazdy na snowboardzie.

Posłuchaj

10:40
Przed historycznymi zawodami Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim w Krynicy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Beskid Sądecki i Beskid Niski to nie są Tatry, ale też nieraz pokazały swój pazur, pokazały, że stanowią śmiertelne zagrożenie. Jeżeli ktoś nie podejdzie do nich z pokorą i odpowiednim rozsądkiem, to może się to źle skończyć – ostrzegał Mateusz Wiater, ratownik krynickiego oddziału GOPR.

Posłuchaj

7:29
Mateusz Wiater, ratownik krynickiego oddziału GOPR (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W czasach komunistycznych mieliśmy przypiętą taką łatkę, że do Krynicy to jeżdżą dziadkowie, żeby się leczyć, gdy są bardzo mocno schorowani. Te czasy, na szczęście, już minęły – o atrakcjach, jakie czekają na przybyszów w Krynicy, opowiadał w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Posłuchaj

3:45
Daniel Lisak o turystycznych atrakcjach Krynicy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje, by być bliżej słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady, przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 23.02.2024
Godzina emisji: 10.05

kc

wmkor

Polecane