"Z głową w górach" w Jurgowie, czyli "Zapraszamy na weekend" spod Tatr! [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z głową w górach" w Jurgowie, czyli "Zapraszamy na weekend" spod Tatr! [POSŁUCHAJ]
"Zapraszamy na weekend" z Jurgowa prowadzi Piotr Firan, któremu towarzyszy na miejscu Dariusz UrbanowiczFoto: Polskie Radio

Zlokalizowaną w powiecie tatrzańskim spiską wieś Jurgów określa się bramą do słowackich Tatr. Miejscowość od granicy dzieli 500 metrów; znajduje się w niej m.in. Zagroda Sołtysa i kurort narciarski, do którego w ramach akcji "Z głową w górach" zawędrowała radiowa Trójka. Piotr Firan i Dariusz Urbanowicz sprawdzili m.in., gdzie można poznać ludowe zwyczaje Podhala i Spiszu oraz jak dobrać odpowiedni sprzęt na stok.

  • Trwa zimowa akcja Polskiego Radia "Z głową w górach"
  • W przedostatnim tygodniu odwiedziliśmy Jurgów, miejscowość w pobliżu granicy polsko-słowackiej.
  • Plenerowe studio Trójki odwiedzili m.in. przedstawiciele Muzeum Tatrzańskiego i Domu Ludowego, instruktorów narciarstwa.

Jurgów - brama do słowackiej części Tatr

Józef Górka, społecznik i regionalista to pierwszy gość w Trójkowym studiu w Jurgowie. – To jedna z najpiękniej położonych stacji narciarskich. Z Górkowego Wierchu widać całą panoramę Tatr: od Przełęczy Zdziarskiej aż po Przełęcz Huciańską w Tatrach Zachodnich – opowiada. – Jurgów można potraktować, jako bramę do słowackich Tatr, granica jest 500 metrów stąd. I niechętnie zdradzę tajemnicę, że tamte szlaki są mniej oblegane – dodaje.


Posłuchaj

3:28
Józef Górka, społecznik i regionalista, opowiada o atrakcjach Jurgowa i okolic (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ludowe tradycje na Spiszu i Podhalu

Kolejną osobą, która odwiedziła Trójkowe studio w Jurgowie jest Sylwia Plucińska z działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego. Nasza gościni zaprasza słuchaczy do Zagrody Sołtysów, o której już wcześniej wspominał Józef Górka. – Muzeum Tatrzańskie znajduje się w Zakopanem i ma kilkanaście filii: dwie z nich znajdują się na Spiszu, regionie sąsiadującym z Podhalem. To Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Zagroda Korkoszów w sąsiedniej wsi, Czarnej Górze – tłumaczy. – Sam budynek pochodzi z połowy XIX wieku, wybudował ją pradziad ostatniego właściciela, Jana Sołtysa, od którego zagroda wzięła nazwę. Opowiadamy w niej historię tego, jak się wtedy żyło. A żyło się skromnie: zagroda posiada jedną izbę mieszkalną i aż cztery gospodarcze dla zwierząt i na narzędzia – opisuje.


Posłuchaj

10:18
Sylwia Plucińska z działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego opowiada o zabytkowej Zagrodzie Sołtysów (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jurgów przyciąga sportowców

Czy można będąc w górach nie rozmawiać o narciarstwie? Oczywiście, że nie! Nawet, jeśli pogoda nie jest zimowa, a wiosenna, te kwestie zawsze są na czasie. Z Mateuszem Habratem, trenerem narciarstwa alpejskiego i byłym reprezentantem Polski, rozmawia Dariusz Urbanowicz.


Posłuchaj

4:48
Dariusz Urbanowicz rozmawia z Mateuszem Habratem, trenerem narciarstwa alpejskiego i byłym reprezentantem Polski (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Bargiel to jedno z najgorętszych nazwisk, jeżeli chodzi o narciarstwo ekstremalne i wysokogórskie. Polak zjechał z kilku ośmiotysięczników, w tym z tego najbardziej imponującego: K2. W rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem mówi m.in. o wielkim narciarskim potencjale polskich gór.


Posłuchaj

5:22
Andrzej Bargiel w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem mówi m.in. narciarskim potencjale polskich gór i swoich planach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Baca i juhas, czyli pasterstwo od kuchni

Tymczasem do plenerowego studia Trójki w Jurgowie zawitali Maria Sołtys i, ponownie, Józef Górka, by opowiedzieć o tajnikach pasterstwa oraz domowej produkcji oscypka i bryndzy.


Posłuchaj

6:21
Maria Sołtys o domowej produkcji oscypka i bryndzy, Józef Górka o wypasie owiec (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak dobrać odpowiednie narty?

Szymon Bełciak jest instruktorem narciarstwa w Akademii Białego Misia ale także muzykiem grającym na skrzypkach, uczącym także dzieci gry na tym instrumencie. W rozmowie z Piotrem Firanem zdradził tajemnicę, jak można łączyć te dwie, tak odległe od siebie pasje. Tłumaczył także co jest ważne w doborze nart i butów oraz czym się różni sprzęt profesjonalny od amatorskiego.


Posłuchaj

9:56
Rozmowa z Szymonem Bełciakiem, instruktorem narciarstwa w Akademii Białego Misia i skrzypkiem
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podtrzymywanie tradycji i folkloru

Ostatni gość Tomasza Miary w plenerowym studiu Trójki to Bartek Koszarek, dyrektor Domu Ludowego i multiinstrumentalista, który opowiada m.in. o działalności placówki, którą kieruje, o kultywowaniu regionalnych tradycji i folkloru. – Dom Ludowy to jeden z największych budynków drewnianych w Polsce, a podobno i w Europie: takowym był, kiedy go budowali w 1928 roku. I od samego początku było założenie, że to będzie taka położona na południu placówka kulturalno-oświatowa i prowadzone są zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą – tłumaczy Bartek Koszarek, dyrektor Domu Ludowego i multiinstrumentalista. – Funkcjonuje Szkoła Folkloru Ludowego: dzieci malują na szkle, rzeźbią, mają zajęcia z ceramiki, w ośmiu miejscowościach gminy Bukowina mamy 15 zespołów regionalnych – wymienia.

– Uczymy się tańczyć, grać, śpiewać, rzeźbić, ale to wszystko jest w pewnym kontekście tej ziemi podhalańskiej, między Podhalem a Spiszem – wskazuje.


Posłuchaj

5:34
Podhalański folklor, Dom Ludowy i jego działalność: opowiada dyrektor Bartek Koszarek (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje, by być bliżej słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady, przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 10.05

kq

Polecane