Islandzkie dźwięki. Jak brzmi lodowiec, gejzer, a jak lawa płynąca z wulkanu? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Islandzkie dźwięki. Jak brzmi lodowiec, gejzer, a jak lawa płynąca z wulkanu? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Aktywny krater wulkaniczny Fagradalsfjall na IslandiiFoto: shutter/DanielFreyr

Jak brzmi lodowiec? Jak gejzer? A jak płynąca lawa tuż po erupcji uśpionego wulkanu? Katarzyna Paluch już podczas pierwszej wizyty na Islandii zakochała się w tym, co kryje ta wyspa: jej surowej przyrodzie, spektakularnych widokach, ale też dźwiękach.

W Islandii bohaterka reportażu Dominiki Dębskiej zaczęła tworzyć muzykę. Jak mówi, inspiracja przyszła do niej z natury i dźwięków otoczenia na wyspie. - Mam wrażenie, że jest coś takiego w tej wyspie, że budzi twórczość wielu osób. Znam niejedną historię ludzi, którzy zaczęli się interesować muzyką w Islandii. Nie bez znaczenia jest też to, że Islandczycy są bardzo umuzykalnionym narodem. Wielu śpiewa w chórach, gra na różnych instrumentach; niewielu uczy się w szkołach muzycznych, ale to w tym nie przeszkadza - mówi Katarzyna Paluch.

Fascynację pięknem islandzkiej natury postanowiła przekuć w artystyczne projekty. Jeden z nich to noisefromiceland – dźwiękowa mapa wyspy, kryjąca naturalne odgłosy ponad stu zakątków Islandii. Nagrania terenowe stały się także inspiracją – tym razem przy tworzeniu muzyki.

Najczęściej czytane:

- Na mapie jest ich około setki, ale nagrałam ich wiele więcej, pewnie kilkaset - opowiada Katarzyna Paluch. - Najpierw pojawiły się te najbardziej znane: gejzer, wodospady, wulkan. W miarę, jak zaczął się projekt rozwijać, zaczęłam wyszukiwać mniej popularne miejsca i sięgać po dźwięki, które są mniej oczywiste - dodaje.

Jaka jest siła dźwięku? Dlaczego to właśnie on pozwala nam w pełni doświadczać tego, co widzimy? Czy fale dźwiękowe mogą nas zabrać do lepszej rzeczywistości?


Posłuchaj

22:13
"Fale Islandii" - reportaż Dominiki Dębskiej (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Fale Islandii"
Autorka reportażu: Dominika Dębska
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 22.18

qch/wmkor

Polecane