Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?
Ciepło wytwarzane przez warszawskie metro wkrótce może posłużyć do ogrzania mieszkań w stolicyFoto: Maxx-Studio/Shutterstock

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.

  • Jak powstaje ciepło odpadowe? Jest pochodną pracy rozmaitych urządzeń.
  • Wytwarzane w ten sposób ciepło można wykorzystać m.in. do ogrzewania, ale też chłodzenia.
  • Wkrótce ciepło odpadowe może posłużyć do ogrzania mieszkań i wody w części Warszawy. Jego źródłem będzie stołeczne metro. 

W warszawskim metrze ciepło odpadowe wytwarzają nie tylko kursujące przez całą dobę pociągi, ale też windy czy ruchome schody. Do tej pory ich energia była marnowana, jednak teraz ma posłużyć do ogrzewania mieszkań w stolicy.

Władze Warszawy podpisały już z duńskimi firmami umowę w sprawie zbadania możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z kolei podziemnej. - Pozwoli ono na to, żeby zasilić w ciepło i ciepłą wodę użytkową 14 tysięcy mieszkań - tłumaczy Adam Jędrzejczak, prezes jednej z firm zajmującej się wprowadzaniem rozwiązań z zakresu energooszczędności. Z kolei według danych Uniwersytetu w Aalborgu dostępna nadwyżka ciepła w samej Warszawie może pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie dla co najmniej 275 tysięcy osób.

Najczęściej czytane:

Ciepła odpadowe - rozwiązanie stosowane na świecie

Ciepło odpadowe może być wykorzystane także do chłodzenia. A znajdziemy je nie tylko w stołecznym metrze. - Żeby nie szukać daleko, zakończyliśmy teraz projekty, w których mamy odzysk ciepła w przemyśle ze sprężarkowni - opowiada prof. Kamil Śmierciew z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Białostockiej. - Firma dostarcza sprężone powietrze do odbiorców, a sprężarki generują duże połacie ciepła. My je zabieramy, korzystamy i robimy chłód, który przedsiębiorstwo na Śląsku wykorzystuje na własne potrzeby - tłumaczy ekspert.

Podobne rozwiązanie wykorzystuje się na jednostkach morskich, przy silnikach motorowych. - Na morzu jesteśmy odcięci od źródła prądu, więc cała energia elektryczna jest wytwarzana przez silniki spalinowe, które chłodzimy i odbieramy ciepło, produkując ciepłą wodę użytkową - mówi prof. Kamil Śmierciew.

Gdzie można wykorzystać ciepło odpadowe?

Atrakcyjnym źródłem ciepła mogą być także serwery. Pozyskaniem go mogą być zainteresowane nowoczesne miejskie ciepłownie. - Lepiej sprzedać to ciepło do sieci ciepłowniczej. Wtedy serwerownie obniżają swoje koszty, a my mamy tanie ciepło - zwraca uwagę Paweł Orlof, szef firmy dostarczającej ciepło na terenie Warszawy. Rozmówca Kuby Witkowskiego dodaje, że pozyskany w ten sposób surowiec można też wykorzystać w miejskich przedsiębiorcach wodno-kanalizacyjnych.


Posłuchaj

3:58
Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 6.02.2024
Godzina emisji: 10.12

qch/kc

Polecane