Bieszczadzkie rozmaitości – "Trzymaj z Trójką" z Ustrzyk Dolnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bieszczadzkie rozmaitości – "Trzymaj z Trójką" z Ustrzyk Dolnych
Fragment stałej wystawy w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Muzeum Rozmaitości Bieszczadzkich oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi – m.in. w te miejsca zajrzeliśmy w audycji "Trzymaj z Trójką". Była ona nadawana z Ustrzyk Dolnych, gdzie w ten weekend dotarła akcja Polskiego Radia "Z głową w górach".

Instruktorka narciarska Katarzyna Węgłowska-Plezia tłumaczy, dlaczego tak ważna przy jeździe na snowboardzie jest umiejętność właściwego upadania. – Najczęściej upadamy na kość ogonową, ona jest najbardziej narażona na kontuzje. Poza tym nadgarstki, bo przed każdym upadkiem bronimy się dłońmi. Staramy się więc upadać w taką "łódeczkę", podnosząc ręce do góry.


Posłuchaj

6:29
Instruktorka narciarska Katarzyna Węgłowska-Plezia o jeździe na snowboardzie (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O zasadach bezpiecznego poruszania się po stoku mówi Marcin Mazurkiewicz. – Najważniejszy jest kask. Musimy zważać też na inne osoby na stoku. Nie zatrzymujemy się na środku, tylko zawsze na poboczu. Gdy włączamy się do ruchu, to rozglądamy się, czy ktoś nie jedzie z góry. Zawsze uważamy też na tego, który jedzie przed nami – wylicza instruktor.


Posłuchaj

4:46
Marcin Mazurkiewicz o zasadach bezpieczeństwa na stoku (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

Zbigniew Kosakiewicz pochodzi z Warszawy. W Bieszczady przyjechał kilkadziesiąt lat temu, po ukończeniu technikum leśnego. Został na stałe, a dziś prowadzi Muzeum Rozmaitości Bieszczadzkich w dawnej leśniczówce Łodyna w miejscowości Brzegi Dolne. Można tam obejrzeć wspaniałe eksponaty, związane z tym terenem i nie tylko. Można też posłuchać ciekawych opowieści gospodarza.

– Ja zaczynam swoje bajdurzenie od historii tych terenów – mówi pan Zbigniew. – Lasów było tutaj bardzo mało, bo to wszystko były tereny porolne. Myśmy dopiero to wszystko zalesiali.


Posłuchaj

4:06
Zbigniew Kosakiewicz o Muzeum Rozmaitości Bieszczadzkich (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W tym miejscu, w którym teraz się znajdujemy, była tylko moja leśniczówka, wybudowana w 1958 roku, i dwurodzinna osada, która powstała w 1963 roku. Teraz jest tu czternaście pięknych domów. Ludzie dostawali pożyczki, przyjeżdżali, naprawdę trzeba było dużo silnej woli, żeby tutaj osiąść – kontynuuje swą opowieść Zbigniew Kosakiewicz.


Posłuchaj

5:31
Zbigniew Kosakiewicz o historii Bieszczad (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się w centrum Ustrzyk Dolnych. Można w nim poobserwować m.in. filmy z udziałem rysiów, jeleni i innych dzikich zwierząt, żyjących na tych terenach. – Tutaj widzimy watahę, czyli grupę rodzinną wilków, które bardzo dobrze się bawią – mówi reporterowi Trójki Michałowi Kowarskiemu Beata Szary z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


Posłuchaj

4:24
W Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego, cz. 1 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Park narodowy nie jest w stanie ochronić w całości terytoriów dużych zwierząt. On jest tylko taką ostoją, gdzie one przychodzą, wychowują młode, mają spokój – tłumaczy Beata Szary.


Posłuchaj

5:40
W Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego, cz. 2 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych to jedyne muzeum w Polsce dające możliwość zobaczenia kompletnych linii służących do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z nowoczesnym napędem. Odwiedzający mogą poznać nie tylko historię młynarstwa, ale też wziąć udział w warsztatach pieczenia proziaków, rogalików i bułeczek z kaszą gryczaną. Mieści się tu również karczma z regionalnym jedzeniem, a wokół budynku ustawiono urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach wiejskich w XIX i XX wieku.

Po tym fascynującym miejscu oprowadza Janusz Bałkota, współwłaściciel zabytkowego młyna. 


Posłuchaj

5:46
Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych, cz. 1 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:18
Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych, cz. 2 (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje, by być bliżej słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady, przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia. 

Tej zimy odwiedzimy jeszcze: Czarną Górę (9-10 lutego), Krynicę-Zdrój (16-17 lutego) oraz Jurgów (23-24 lutego).

 

***

Audycja: "Trzymaj z Trójką"
Prowadzący: Piotr Firan 
Reporter: Michał Kowarski
Data emisji: 3.02.2024
Godzina emisji: 13.05

kc/wmkor

Polecane