Zieleniec, czyli stolica narciarstwa alpejskiego ziemi kłodzkiej. Jakie atrakcje czekają na turystów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zieleniec, czyli stolica narciarstwa alpejskiego ziemi kłodzkiej. Jakie atrakcje czekają na turystów?
Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje. Na zdjęciu Piotr Firan. Foto: PR

Jak zadać o bezpieczeństwo swoje i innych narciarzy na stoku? Czy po całym dniu spędzonym na aktywności można się zrelaksować? Jak spędzić ferie zimowe, by nie towarzyszyła nam nuda? Z czego słynie Zieleniec i ziemia kłodzka? - Sprawdziliśmy to w Trójce!

  • Zieleniec to część miasta Duszniki-Zdrój, położonego w Górach Orlickich.
  • Zieleniec powstał jako wieś w 1719 roku na terenie lasów królewskich. Od kilkudziesięciu lat miejscowość uważana jest za ważny ośrodek narciarski i kolarski.
  • Dziennikarze radiowej Trójki odwiedzili miejscowość w ramach zimowej akcji Polskiego Radia "Z głową w górach".

Zieleniec to ośrodek, który słynie z możliwości wykonywania wielu form aktywności fizycznej. Latem trenują tu kolarze. Zimą zaś na stokach królują narty. - Wracam tu z sentymentu. W Zieleńcu magnetyczne są stoki, na których długo utrzymuje się śnieg. Poza tym dla mnie ważne jest to, że jestem blisko terenów, na których się wychowałem - mówił Dariuszowi Urbanowiczowi jeden z narciarzy.


Posłuchaj

2:28
Za co narciarze lubią Zieleniec? (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak Zieleniec - to narty! 

Mówi się, że Zieleniec to stolica narciarstwa alpejskiego ziemi kłodzkiej. Tytuł ten ośrodek zawdzięcza ponad 23 kilometrom tras narciarskich, pięknie położonych, malowniczych i zróżnicowanych pod względem długości oraz wymaganego stopnia zaawansowania. 

- Ludzie chcą się szkolić, gdy przyjeżdżają do Zieleńca. W grafikach już brakuje nam miejsc, by zapisywać kolejnych kursantów. W tej chwili skupiamy się na nauce jazdy "od zera", to około 60 procent naszych klientów. Pozostali zaś chcą doskonalić technikę. Warto dodać, że w formie zabawy uczymy jeździć nawet małe dzieci, które chętnie stają na nartkach - zaznaczył w rozmowie Janek Frank ze szkoły narciarsko-snowboardowej.


Posłuchaj

4:26
Jak Zieleniec - to narty! - Janek Frank ze szkoły narciarsko – snowboardowej (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mierz siły na zamiary! 

Stawiając pierwsze kroki na nartach, warto zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, co w rozmowie podkreślał Irek Skimina, instruktor narciarstwa. - Na samym początku przygody z narciarstwem czasami ludzi paraliżuje strach. Przychodzą do nas osoby, które nie mają umiejętności i porywają się na duży stok. Wtedy budzi się w nich granica lęku. Pierwsze zjazdy warto więc wykonywać z instruktorem, a nie słuchać znajomych, którzy przekonują nas, że dobrze sobie poradzimy. Oczywiście ze znajomymi zawsze bawimy się świetnie, ale priorytetem powinien być nasz poziom bezpieczeństwa - zaznaczał w radiowej Trójce, która w specjalnej audycji nadaje wprost ze stoku w Zieleńcu. 

Posłuchaj

8:02
Mierz siły na zamiary! - Irek Skimina, instruktor narciarstwa (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piotr Firan prowadzi plenerowe wydanie audycji "Zapraszamy na weekend" z Zieleńca, w ramach akcji "Z głową w górach". Piotr Firan prowadzi plenerowe wydanie audycji "Zapraszamy na weekend" z Zieleńca w ramach akcji "Z głową w górach".

Po pierwsze: bezpieczeństwo

- W przypadku narciarzy najczęstsze zgłoszenia dotyczą wypadków na stoku i kontuzji kończyn górnych oraz dolnych. Zdarzają się także trudniejsze przypadki, gdy dojdzie do zderzenia dwójki narciarzy lub snowboardzistów - mówił w Trójce Mateusz Kaszubski z Grupy Sudeckiej GOPR.

- Często przyczyną wypadków, które nam się zdarzają, jest złe przygotowanie do wyjścia na stok. W piątek wstajemy od biurka, przyjeżdżamy na stok i zaczynamy jeździć, nie rozgrzewając się. Zawsze warto poświęcić te 10 minut, by zrobić rozgrzewkę. Wiele zgłoszeń mamy tuż po godz. 9.00, gdy tylko otwierają się trasy. Drugą rzeczą jest niestosowanie się do "dziesięciu przykazań dla narciarzy i snowboardzistów". Nagminnie łamany jest zakaz zatrzymywania się na środku stoku. Jeśli już mamy taką potrzebę, powinniśmy zjechać na skraj - wyjaśniał. 

Posłuchaj

4:21
Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku? (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

6:03
Jak przygotować się do górskich wędrówek zimą? (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

A po nartach... Muzeum Papiernictwa

Trójkowy reporter odwiedził Muzeum Papiernictwa, uchodzące za chlubę miasta. Znajduje się w nim zabytkowy młyn papierniczy z XVI wieku, który niebawem ma szansę dostać się na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Mamy tu dwóch panów czerpalników, jedynych w całej Polsce, ponieważ generalnie jest to już zawód wymarły - zaznaczali przewodnicy. 

Posłuchaj

4:04
Wizyta w Muzeum Papiernictwa (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

3:30
Warsztaty i historia Muzeum Papiernictwa (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na jakie jeszcze atrakcje mogą liczyć narciarze po aktywnym dniu na stokach? - O tym opowiedział Łukasz Biegus.


Posłuchaj

5:08
Atrakcje po dniu spędzonym na stoku (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

3:07
Atrakcje po dniu spędzonym na stoku cz. 2 (Z głową w górach/ Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tegoroczną edycję "Z głową w górach" zaczynamy w Wiśle. Bądź z nami! 

Cykl "Z głową w górach" to akcja zainicjowana przez Program 1 Polskiego Radia oraz radiową Trójkę. Podczas zimowych ferii dziennikarze odwiedzają popularne miejscowości górskie, skąd przygotowują plenerowe audycje, by być bliżej słuchaczy. Akcja ma na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Słuchacze mogą liczyć na spotkania z prowadzącymi, obszerne relacje oraz ciekawe wywiady, przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia. 

Tej zimy odwiedzimy jeszcze: Ustrzyki Dolne (2-3 lutego), Czarną Górę (9-10 lutego), Krynicę-Zdrój (16-17 lutego) oraz Jurgów (23-24 lutego).

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 26.01.2024
Godziny emisji: 10.05-13.00

zch/kc/kor-wm

Polecane