Henryk Talar: Marzyłem o aktorstwie i rzeczy się spełniły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Wiele rzeczy mi się w życiu spełniło i wiele też nie. Ostatnio przypomniało mi się, jak starszy kolega ze szkoły aktorskiej zapytał mnie: "I ty chcesz być aktorem? To chyba w lalkach się spełnisz". Pytam go więc: "Dlaczego?". "Och, gdybyś miał pół metra więcej…" - mówił Henryk Talar w audycji "W antrakcie". 

  • Henryk Talar to aktor teatralny i filmowy. Urodził się 25 czerwca 1945 roku. Był wiodącym aktorem najwybitniejszych przedstawień m.in. Macieja Prusa czy Izabelli Cywińskiej.
  • Bohaterem sztuki "78 i co nieco wincyj" jest Stary Aktor. W miarę rozwoju akcji możemy się jednak przekonać, że spektakl nie jest o starości ani jedynie o zawodzie aktora. Jest dygresyjną opowieścią o życiu przez duże "Ż".
  • "78 i co nieco wincyj" to monodram, który Zuzanna Talar-Sulowska napisała z myślą o swoim ojcu Henryku Talarze. Aktor jest także bohaterem tekstu.

- To słuchowisko jest oparte na moim życiorysie, ale nie jest tylko o mnie. Jest o człowieku, który ma marzenia, który się stara i któremu się czasem spełnia - mówił w Trójce Henryk Talar. - Nie należałem do ludzi odważnych. Należałem do ryzykujących, ale odwagę miałem schowaną w kieszeni. To, co się u mnie wydarzało i spełniało, było z mojego pragnienia. Szybko potrafiłem się wycofywać, co było związane z miejscem, w którym się urodziłem i rodziną, w której się wychowałem - mówił.


Posłuchaj

50:39
"W antrakcie" - 27 stycznia 2024 roku (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

"78 i co nieco wincyj" - Zuzanna Talar-Sulowska o Henryku Talarze

- To nie jest pierwszy tekst, który pisałam z myślą o tacie, natomiast zwykle w sferze marzeń pozostawało to, by w tym zagrał. Tym razem jest to mój teatralny debiut, do tej pory pisałam teksty radiowe - mówiła w Dwójce Zuzanna Talar-Sulowska, córka aktora.  - Jako świadek wyrosłam ze starego, dobrego teatru. Ja to widziałam, przysłuchiwałam się rozmowom. Gdy byłam mała, oczywiście nie doceniałam tego. Natomiast to się dzisiaj odzywa, ja się o to upominam. Robię to jako widz, nie jako córka, nie jako dramaturg - podkreślała w rozmowie. 

Henryk Talar zaprasza na czytanie "78 i co nieco wincyj”/ Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie


>>> "78 i co nieco wincyj" POSŁUCHAJ  W TEATRZE POLSKIEGO RADIA <<<


Ponadto w audycji: 


Henryk Talar

  • Henryk Talar ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bielsku-Białej, dzięki czemu zaczął pracować w Teatrze Polskim w tym mieście.
  • Zajmował się tam sprawami technicznymi - jako montażysta sceny - a jednocześnie był aktorem-adeptem. Aby rozwijać swój talent aktorski, rozpoczął studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.
  • Po ukończeniu jej z wyróżnieniem w 1969 roku został zatrudniony w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. Tu zagrał między innymi w "Niemcach" i "Antygonie".

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 27.01.2024
Godziny emisji: 15.07 

IAR/PR2/zch

kor-mp


Polecane