Nowe nazwy na mapach: była Walia, będzie Cymru; był Gorzów Wielkopolski, będzie Gorzów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe nazwy na mapach: była Walia, będzie Cymru; był Gorzów Wielkopolski, będzie Gorzów
Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego chcą zmiany nazwy miasta na GorzówFoto: Shutterstock/SebastianGorzow

Kolejne problemy narodowościowe w Zjednoczonym Królestwie. Że Szkoci (a przynajmniej spora ich część) wciąż marzą o niepodległości, to wiadomo. Teraz Walijczycy postulują zmianę nazwy ich kraju z brytyjskiego Wales na pochodzące z walijskiego Cymru (czytaj: Komri). W Polsce też są pomysły na zmianę nazwy, ale dotyczy to wyłącznie miast.

  • Koniec niezależności Walii nastąpił w roku 1282: wtedy kraj został anektowany przez Anglię. Od 1301 roku najstarszemu synowi brytyjskiego władcy przysługuje tytuł księcia Walii.
  • Silny renesans języka i kultury walijskiej nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj ponad 560 tys. Walijczyków, czyli 1/6 mieszkańców posługuje się językiem walijskim.

Nowa nazwa tak, niepodległość – raczej nie

Petycję w sprawie zmiany nazwy z angielskiego Wales na walijskie Cymru podpisało blisko 100 tys. osób. To sporo, skoro cała Walia liczy ok. 3,5 mln mieszkańców. Dokument został już przekazany do krajowego parlamentu.

– To jest petycja zainicjowana przez środowiska narodowe Walii, które chcą zwiększenia niezależności Walii od Anglii. Jednak odczytywanie tej petycji, jako deklaracji oddzielenia się od Wielkiej Brytanii, jest zdecydowanie zbyt daleko idące – mówi dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. I wskazuje, że Walia nie jest zbyt mocna gospodarczo: – Bardzo istotnym elementem jej budżetu są dotacje od rządu w Londynie – tłumaczy.

Stargard już zmienił nazwę, Gorzów Wielkopolski się szykuje

Kilka lat temu głośna była sprawa zmiany nazwy Stargardu, który wtedy jeszcze nazywał się Stargard Szczeciński. Opinie mieszkańców na ten temat były podzielone, jednak ostatecznie drugi człon zniknął z nazwy miasta. A koszty okazały się stosunkowo niskie: – Według naszych szacunków zamknęły się w kwocie ok. 50 tys. złotych i związane były z wymianą pieczątek i szyldów na obiektach użyteczności publicznej – zdradza Piotr Syczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

Można się spodziewać, że podobna wymiana pieczątek i szyldów czeka Gorzów Wielkopolski. – Niedawno grupa mieszkańców zwróciła się do prezydenta z wnioskiem o zmianę nazwy miasta. Prezydent przychylił się do tego wniosku – potwierdza Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Gorzowa Wielkopolskiego. Zgodnie z prawem, zostaną przeprowadzone konsultacje, które mają potrwać od maja do końca sierpnia. Potem już będzie wiadomo, czy Gorzów nadal będzie Wielkopolski, czy jednak nie.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:46
Walijczycy chcą zmiany nazwy swojego kraju, mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego chcą się pozbyć drugiego członu nazwy miasta (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 17.28

pr/aw

Polecane