79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Reportaż "Mój Auschwitz" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Reportaż "Mój Auschwitz" [POSŁUCHAJ]
Galeria zdjęć więźniów na ścianie Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Foto: Shutterstock

Agnieszka Kłos mówi, że się spóźniła na tę historię. Świadkowie, byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, odchodzą. Czy zdąży zadać wszystkie pytania? Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Mój Auschwitz" autorstwa Magdy Skawińskiej. 

  • 27 stycznia przypada 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 
  • W 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej "fabryki śmierci", w tym ponad 300 dzieci.
  • Niemieckiemu kierownictwu obozu Auschwitz nie udało się zatrzeć wszystkich śladów zbrodni, o czym więcej usłyszeć można w reportażu Magdy Skawińskiej pt. "Mój Auschwitz".

Agnieszka Kłos od kilku lat pracuje nad książką. Pisze też pracę doktorską. Wszystko zaczęło się od wycieczki do Muzeum, kiedy była dzieckiem, i pewnej fotografii. Potem był film w telewizji i obraz butów. Po latach znów pojechała do Oświęcimia do Muzeum Auschwitz-Birkenau, a potem zaczęła jeździć coraz częściej...


Posłuchaj

33:19
79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Reportaż "Mój Auschwitz" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piekło na ziemi

Przez cały czas istnienia Auschwitz-Birkenau pełnił rolę obozu koncentracyjnego, w krótkim czasie od założenia stał się największym niemieckim obozem śmierci. 14 czerwca 1940 roku do obozu przyjechał pierwszy transport z polskimi więźniami. Zwożeni tu ludzie ginęli z powodu nieludzkich warunków egzystencji, głodu i pracy ponad siły.

Od pierwszych miesięcy 1942 roku po decyzji o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej" ze stycznia 1942 roku, obóz w Auschwitz stał się największym miejscem natychmiastowej i bezpośredniej zagłady Żydów zwożonych tu z całej Europy.


Najczęściej czytane

Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau

W styczniu 1945 roku w kompleksie KL Auschwitz przebywało około 67 tysięcy więźniów. W obliczu zbliżania się wojsk radzieckich wyższy dowódcy SS i policji we Wrocławiu wydali rozkaz ostatecznej ewakuacji obozów. 

Ewakuację rozpoczęto 17 stycznia 1945 roku. To wtedy rozpoczął się wielki marsz na zachód nazywany "Marszem Śmierci". Więźniowie wyruszyli o 9.00 rano. Szli przez Brzeszcze do Wodzisławia. Dostali bochenek chleba i jedną konserwę. Szacuje się, że około 15 tysięcy osób nie przeżyło tej podróży.

Ci, którzy zostali

W Auschwitz pozostało ponad 9 tys. więźniów, w tym ok. 500 dzieci. Załoga SS uznała ich za nienadających się do pieszej ewakuacji. Wszyscy mieli zostać zgładzeni. Niemcy zdążyli zabić ok. 700 z nich, w tym blisko dwustu żywcem spalili w barakach w podobozie przy kopalni Fürsten w Wesołej koło Mysłowic.

>>> Wyzwolenie Auschwitz-Birkenau – serwis Polskiego Radia  <<< 

***

Tytuł reportażu: "Mój Auschwitz"
Autor reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 25.01.2024
Godzina emisji: 22.15

qch/PR24/zch/PR Historia/kor-wm

Polecane