Odbudowana z popiołów. Reportaż "Warszawa. Moje miasto" [POSŁUCHAJ]
2024-01-18, 10:01 | aktualizacja 2024-01-18, 10:01
W okresie międzywojennym o Warszawie mówiono "Paryż Północy". Po upadku Powstania Warszawskiego, skazana na zagładę, była systematycznie burzona i wypalana. Zachęcamy do wysłuchania reportażu pt. "Warszawa. Moje miasto".
- Po wojnie Warszawa została odbudowana z ruin. Jest zupełnie innym miastem niż przedtem: jedni ją za to kochają, inni nie.
- Warszawa tętni życiem, kipi wydarzeniami, ale też wielu z nas wraca do jej historii, jej mieszkańców.
- Jaka jest stolica dzisiaj, a jaka była? - W reportażu o zmianach opowiadają ludzie, którzy odbudowywali po wojnie Stare Miasto, potem Zamek Królewski.
Reportaż jest opowieścią o tych, dla których historia Warszawy była wielką pasją. Jednym z nich był nieżyjący już Krzysztof Jaszczyński, doktor chemii i varsavianista z zamiłowania, współtwórca portalu warszawa1939.pl, który organizował tzw. RINGI, czyli konkursy wiedzy o Warszawie. Na ulicę Bednarską przychodzili urodzeni w Warszawie, ale i nowi warszawiacy.
Historia miasta toczy się dalej
Muzeum Warszawy robi wszystko, żeby historia miasta żyła i toczyła się dalej. W ciągu kamienic na rynku Starego Miasta można zobaczyć, jak kiedyś żyli mieszkańcy Warszawy, ale też zakochać się w tym mieście, które odrodziło się "jak Feniks z popiołów". Olena Leonenko, jak zaznacza, jest oczarowana Warszawą. Jej zdaniem Warszawa jest kobietą...
- "Odbudowa Warszawy nie oznaczała powrotu do stanu sprzed wojny" - mówi Grzegorz Piątek
- Jak feniks z popiołów. 3 lipca 1947 Sejm przyjął ustawę o odbudowie Warszawy
Widok zrujnowanej stolicy
Gdy żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego wkroczyli do Warszawy 17 stycznia 1945 roku, ujrzeli przysypane śniegiem ruiny i krajobraz zupełnie wyludnionego miasta. Wielu świadków przyrównywało go do widoków znanych z natury, jak góry czy pustynie. Po ruinach sporadycznie przemykali ludzie - warszawiacy albo szabrownicy.
Pierwszą reakcją wielu świadków była zupełna bezsilność i brak wiary. Taki pogląd przeważał w pierwszych dniach także wśród wielu fachowców i rządzących. Uważano, że jest to zadanie ponad ludzką miarę, a na pewno nad siły tego wyniszczonego narodu i państwa.
Jak Feniks z popiołów
3 lipca 1947 roku Sejm przyjął ustawę o odbudowie Warszawy. - Niektórzy uważali, że ten ocean ruin należy pozostawić jako symbol hitlerowskiego barbarzyństwa oraz przestrogę dla przyszłych pokoleń, a stolicę kraju przenieść do innego miasta, np. niezniszczonej i usytuowanej w centrum kraju Łodzi - mówił w Polskim Radiu historyk doktor Janusz Osica.
Posłuchaj
***
Tytuł reportażu: "Warszawa. Moje miasto"
Autor reportażu: Urszula Żółtowska
Data emisji: 17.01.2024
Godzina emisji: 22.20
PR Historia/zch/kor