Reportaż "Gietrzwałdzkie spory". Co przystoi budować w pobliżu sanktuarium? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Gietrzwałdzkie spory". Co przystoi budować w pobliżu sanktuarium? [POSŁUCHAJ]
Bazylika w Gietrzwałdzie Foto: shutterstosk / grzejan

Reportaż Macieja Jastrzębskiego pt. "Gietrzwałdzkie spory" opowiada o sporze dotyczącym budowy centrum dystrybucyjnego jednej z sieci supermarketów w Gietrzwałdzie. Inwestycja ma być zlokalizowana w pobliżu tamtejszego sanktuarium maryjnego.

Zwolennicy budowy centrum to lokalni samorządowcy z Gietrzwałdu i Olsztyna. W ich ocenie projekt jest korzystny dla biednej gminy, która dzięki tej inwestycji zwiększy swoje dochody. Natomiast przeciwnicy odwołują się do tradycji i poszanowania uczuć religijnych, krytykując samorządowców za wydanie zgody na budowę centrum w pobliżu sanktuarium, odwiedzanego corocznie przez ponad milion pielgrzymów.

Jak mówi Wojciech Szalkiewicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Olsztynie, wydanie zgody wynika z tego, że starosta nie miał innego wyjścia. - My, jako urząd, wydajemy zgodę w momencie, kiedy wszystkie dokumenty są odpowiednio złożone. To nie jest kwestia widzimisię starosty czy urzędników. Jeżeli coś jest zgodnie z prawem, starostwo ma obowiązek wydać pozwolenie na budowę - tłumaczy.

Dodatkowo przeciwnicy tej inwestycji tłumaczą, że naruszy ona walory przyrodniczo-krajobrazowe miasta i jego najbliższej okolicy. Zwracają też uwagę, że nie przystoi, aby w pobliżu miejsca uznawanego za święte składowano odpadki. Tłumaczą, że Gietrzwałd ze względu na sanktuarium powinien być strefą chronioną, tak jak francuskie Lourdes czy portugalska Fatima.

Najczęściej czytane:

- To, co jest najważniejsze, to lokalizacja - zaznacza Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego. - Gietrzwałd jest zupełnie wyjątkowym miejscem w Polsce. To miejsce jedynych uznanych w Polsce objawień maryjnych. Wielu historyków twierdzi, że to objawienie maryjne i to, że Maryja mówiła do tych dzieci warmińskich po polsku, to był jeden z bardzo silnych impulsów odbudowy niepodległości. To było kilkanaście lat po powstaniu styczniowym, Polacy byli w głębokim kryzysie - podkreśla.

- Jedno drugiemu nie przeszkadza - odpowiada rzecznik starostwa. - Dowodem na to jest, że czynniki kościelne nie wypowiadają się w tej sprawie, więc nie widzą przeszkód w tej inwestycji. Zresztą w czasie każdej wizji lokalnej, w momencie kiedy ktoś przyjeżdża i widzi, gdzie jest sanktuarium, a gdzie ma być centrum logistyczne, widać, że to jest oddalone od siebie. 

Większość mieszkańców Gietrzwałdu nie chce wypowiadać się na ten temat. Nie zabierają też głosu duchowni opiekujący się sanktuarium, bo w ich ocenie nie są stroną sporu.


Posłuchaj

22:41
"Gietrzwałdzkie spory" - reportaż Macieja Jastrzębskiego (Trójka/reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Gietrzwałdzkie spory"
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 18.01.2024
Godzina emisji: 22.18

qch

Polecane