"Trójka pod Księżycem": to był rok… w teatrze
2023-12-29, 08:12 | aktualizacja 2023-12-29, 09:12
Z roku na rok przypominamy sobie, że czas w teatrze odmierzają nie lata, lecz sezony. Ponieważ jednak przywykliśmy podejmować próby podsumowywania kończących się lat we wszystkich pozostałych dziedzinach życia, spoglądamy i tym razem za siebie, pytając: jaki był 2023 w polskim teatrze?
Staramy się skoncentrować na tym, co wydaje się, że było dobre. Zastanawiamy się, co stanowiło dominantę tematyczną przedstawień. Czy nadal to kobiety zabierały głos w ważnych sprawach – pytamy dalej. Czy można zaobserwować znaczące wejście nowego pokolenia do teatru?
Pandemia sporo namieszała również i w tej dziedzinie. Po otwarciu teatrów widzowie zaczęli powracać do nich, ale czy utrzymuje się w nich wysoka frekwencja? Pytań jest zapewne znacznie więcej. Naszym gościem był nasz częsty komentator życia teatralnego, badacz kultury oraz krytyk teatralny Tomasz Domagała.
- Takim największym tematem, który właściwie przewija się przez cały polski teatr w 2023 roku jest kryzys - ocenia gość "Trójki pod Księżycem". - Różne są kryzysy: kryzys zdrowia, wartości, świata, który nie wiadomo, czy odejdzie do historii. (...) Jesteśmy albo po kryzysie, albo on ciągle się gdzieś czai. Patrząc w ten sposób na cały sezon, można je też nazwać spektaklami o chorobach - dodał krytyk i badacz.
Najczęściej czytane:
- Przedświąteczne spotkanie z Anną Dymną w "Trójce pod księżycem"
- Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2023 w Krakowie
Połączyliśmy się również z Poznaniem, z dyrektorem Teatru Nowego im. T. Łomnickiego Piotrem Kruszczyńskim. To tym teatrem kierowała w latach 1973-89 Izabella Cywińska. 23 grudnia, w przeddzień Wigilii, przyszła wiadomość, że nie żyje reżyserka teatralna i filmowa, pierwsza minister kultury w wolnej Polsce (1989-91), dyrektorka dwóch jeszcze scen: im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (1970-73) oraz Ateneum w Warszawie (2008-11). Porozmawialiśmy o roli, jaką odegrała w naszym życiu kulturalnym i o tym, jak ważna była dla Wielkopolski.
- Izabela Cywińska dla Poznania, ale i całej Wielkopolski, to kobieta-opoka, która stworzyła legendę Teatru Nowego w Poznaniu jako miejsca zespołowej, wielkopolskiej, pozytywistycznej pracy, w oparciu o bardzo ważne noty obywatelskie - zaznaczył Piotr Kruszczyński. - Swego czasu nazwałem sobie ten teatr "teatrem obywatelskiej troski". Po tych trudnych latach PRL-u biły z niego właśnie promienie walki z tym systemem. Można powiedzieć, że przez całe życie pani Izabella Cywińska była wierna tym artystycznym ideałom, które prezentowała widzom.
Izabella Cywińska urodziła się 25 marca 1935 roku we Lwowie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Autorka: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.12.2023
Godzina emisji: 0.05
qch/DS