Boże Narodzenie w Polsce: grekokatolicy świętują razem z Kościołem rzymskokatolickim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boże Narodzenie w Polsce: grekokatolicy świętują razem z Kościołem rzymskokatolickim
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oleksandr Savchuk

Od tego roku polscy grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie w tym samym czasie, co wyznawcy obrządku rzymskokatolickiego. Ta zmiana ma ważny wymiar teologiczny, podkreślający jedność chrześcijaństwa.

  • W tym roku po raz pierwszy Kościół greckokatolicki w Polsce obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, a więc razem z Kościołem rzymskokatolickim.
  • Do tej pory grekokatolickie parafie mogły same decydować o dacie świętowania, jednak niemal wszystkie wybierały 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim.

Dyskusje na temat przesunięcia daty świętowania Bożego Narodzenia przez polskich grekokatolików trwały od dawna. W tym roku podjęto ostatecznie decyzję, aby obchodzić te święta w tym samym czasie, co Kościół rzymskokatolicki. – Myślę, że wielu wiernych czekało na ten moment, aby mieć możliwość wspólnego świętowania – mówi biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski.

Gość Trójki zwraca uwagę na ważny teologiczny wymiar tej zmiany. – Podkreśla ona jedność chrześcijaństwa, jedność różnych kościołów, które w tym samym czasie świętują narodzenie Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

Nowa data, stare tradycje

Zmiana daty Bożego Narodzenia w żaden sposób nie wpłynie na sposób świętowania polskich grekokatolików. – Zachowujemy całą swoją wschodnią tradycję i ta tradycja będzie w pełni wypełniona w naszych świątyniach. Będzie zachowany ten sam porządek nabożeństw, nie można mówić, że coś się zmieni w wymiarze obrzędowym – podkreśla biskup.

Arkadiusz Trochanowski tłumaczy, dlaczego wschodnie kościoły były i są tak bardzo przywiązane do własnych dat obchodzenia świąt, zgodnie z kalendarzem juliańskim. – Ten kalendarz był jednym z elementów obrony naszej wschodniej tożsamości. Przeszliśmy bardzo trudną historią, ale już można powiedzieć, że w większości mamy swoje świątynie, jesteśmy ich gospodarzami, więc jest nam łatwiej świętować, możemy w pełni realizować swój wschodni wymiar nabożeństw, czujemy się w tym niezależni.

–  Zapraszam tych, którzy jeszcze niepewnie do tego podchodzą, aby nabrali przekonania i z wielką wiarą i ufnością podeszli do świętowania w swojej cerkwi – kończy biskup Trochanowski.

Ukraińska Cerkiew prze na Zachód

Podobną decyzję podjęli w tym roku zwierzchnicy ukraińskiej Cerkwi prawosławnej. Jak powiedział metropolita Epifaniusz, zmiana kalendarza to element symbolicznego oddalania się Ukraińców od Moskwy i dążenia na Zachód.

Posłuchaj

2:30
Boże Narodzenie w Polsce: grekokatolicy świętują razem z Kościołem rzymskokatolickim (Pora na święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na święta
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Arkadiusz Trochanowski (biskup grekokatolickiej eparchii olsztyńsko-gdańskiej)
Data emisji: 25.12.2023
Godzina emisji: 8.48

kc/kul

Polecane