Marek Piekarczyk – przedsmak Bożego Narodzenia na scenie Trójki [OGLĄDAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Marek Piekarczyk - legenda ciężkiego rocka tym razem pokazał fanom bardziej subtelną stronę swojej osobowości. Podczas koncertu w Trójkowym studiu wokaliście grupy TSA towarzyszyło... trio smyczkowe. W repertuarze koncertu znalazły się m.in. utwory kojarzące się jednoznacznie z Bożym Narodzeniem. Zapraszamy do obejrzenia zapisu koncertu! 

72-letni Marek Piekarczyk muzyczną karierę rozpoczął w 1969 roku. Na początku lat 80. dołączył do zespołu TSA, wraz z którym zawojował polską scenę heavymetalową. Albumy "TSA" (1983) i "Heavy Metal World" (1984) weszły do kanonu polskiego rocka – podobnie jak pochodzące z nich przeboje, takie jak "51", "Trzy zapałki", "Kocica" czy "Heavy metal świat". W 1986 wokalista rozpoczął współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze "Jesus Christ Superstar". W latach 1990–1991 Piekarczyk był członkiem członek formacji Balls’ Power. Zaśpiewał też dwa utwory na bestsellerowej płycie "Yugopolis" z 2007 roku. Rok później wziął udział w projekcie Night Rider Symphony, z którym w wystąpił w chicagowskim Harris Theater na koncercie z okazji jubileuszu XX-lecia Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

W 2009 roku ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka pt. "Źródło". Od tamtej pory artysta brał udział w wielu projektach muzycznych, wśród których były m.in: "Kazania Świętokrzyskie - spektakl słowno muzyczny" (obok Józefa Skrzeka, Antymosa Apostolisa i Chóru "Oktoich"),"Klenczon - poemat rockowy", "Cudowny Świat" (inicjatywa Fundacji im. prof. Religi) i "Tribute to ks. Twardowski". Od 2013 roku był także jurorem programu "The Voice of Poland".

Obecnie wokalista daje koncerty w ramach kilku autorskich projektów, m.in. "Marek Piekarczyk Akustycznie", "Marek Piekarczyk Symfonicznie" czy "Violki i Głosy". W Studiu im. Agnieszki Osieckiej towarzyszyli mu Tadeusz Apryjas (gitara, śpiew) i Jacek Borowiecki (instrumenty perkusyjne), a także trio smyczkowe w składzie: Karolina Drwięga (altówka), Aldona Trybulec (altówka) i Jacek Bielecki (wiolonczela).

***

Na transmisję koncertu Marka Piekarczyka w Studiu im. Agnieszki Osieckiej zaprosiliśmy 17 grudnia 2023 roku. 

kc

Polecane