"Maestro". Czy film Bradleya Coopera o Leonardzie Bernsteinie będzie sukcesem wartym Oscara?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Maestro". Czy film Bradleya Coopera o Leonardzie Bernsteinie będzie sukcesem wartym Oscara?
Bradley Cooper jako znakomity dyrygent Leonard Bernstein w filmie "Maestro"Foto: mat. prasowe

"Maestro" to najnowsze dzieło w reżyserskim dorobku Bradleya Coopera. Aktor zagrał w nim główną rolę, był też jego producentem i scenarzystą. Bohaterem filmu jest Leonard Bernstein, wybitny amerykański dyrygent, pianista, kompozytor i pedagog. Czy tytuł powtórzy sukces, jakim kilka lat temu były "Narodziny gwiazdy"?

  • Leonard Bernstein (1918-1990) był wybitnym amerykańskim dyrygentem, ale także kompozytorem. Tworzył piosenki m.in. dla Franka Sinatry, musicale (m.in. "West Side Story"), balety i symfonie.
  • Reżyserem "Maestra" jest Bradley Cooper, który także zagrał w nim główną rolę. Film został wyprodukowany przez największy serwis streamingowy, ale można go również obejrzeć w niektórych kinach.

Leonard Bernstein: muzyczny człowiek orkiestra

Leonard Bernstein przez całe życie był rozdarty między dyrygenturę a komponowanie. Z jednej strony został uznany za pierwszego wybitnego amerykańskiego dyrygenta, z drugiej strony stworzył nominowaną do Oscara muzykę do filmu "Na nadbrzeżach" (1954) z fantastyczną rolą młodego Marlona Brando, ale też słynnego musicalu "West Side Story", komponował piosenki m.in. dla Franka Sinatry. Poza tym również uczył, pisał książki. Można powiedzieć, że był prawdziwym człowiekiem orkiestrą.

– Ten film dotyczy również jego związku z aktorką Felicią Montealegre i właściwie ich relacja jest osią tego filmu – mówi filmoznawczyni Kaja Łuczyńska. Ich małżeństwo trwało 27 lat, aż do śmierci Felicii, mieli trójkę dzieci. Jednak sam Bernstein mówił o sobie, że "jest w połowie mężczyzną, a w połowie kobietą", a jego homoseksualne romanse były znane, także jego żonie.

Bradley Cooper: filmowy człowiek orkiestra

Za film "Maestro" odpowiada Bradley Cooper, który zagrał w nim również tytułową rolę. Wcześniej wyreżyserował "Narodziny gwiazdy" (2018), gdzie również wcielił się w postać głównego bohatera. Ten film przyniósł mu trzy nominacje do Oscara (za najlepszy film, za najlepszy scenariusz adaptowany i dla najlepszego aktora pierwszoplanowego). Bo o Bradleyu Cooperze można również śmiało powiedzieć, że to jest człowiek orkiestra, tyle że w świecie filmu. Nie tylko jest znakomitym aktorem mającym w dorobku blisko 70 ról i cztery aktorskie nominacje do Oscara, ale również producentem (17 filmów, w tym cztery nominowane do Oscara), reżyserem, scenarzystą (również nominowanym do Oscara) i… piosenkarzem, który nagrał z Lady Gagą przebojowy soundtrack do "Narodzin gwiazdy".

Czy "Maestro" okaże się kolejnym reżyserskim, aktorskim, scenariuszowym i producenckim sukcesem, przekonamy się już wkrótce: w kinach, przed telewizorami na gali rozdania Oscarów.

Maestro | Oficjalny zwiastun/YouTube Netflix Polska


Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:11
"Maestro" Bradleya Coopera do obejrzenia w wybranych kinach. Wkrótce w serwisie streamingowym (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 11.12.2023
Godzina emisji: 13.45

pr

Polecane