Krzysztof Zięba i jego eksperymenty dla ciekawych świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Zięba i jego eksperymenty dla ciekawych świata
W książce "Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata" Krzysztof Zięba opisał 45 różnorodnych tematów wyjaśniających zjawiska chemiczne i fizyczne panujące wokół nas.Foto: Shutterstock

Czy można z piany zbudować dom? Czy można wyhodować diament? Jak zrobić fajerwerki z pomarańczy? W swojej książce "Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata" Krzysztof Zięba opisał 45 różnorodnych tematów wyjaśniających zjawiska chemiczne i fizyczne panujące wokół nas. O zaciekawieniu światem i procesie powstawania książki opowiedział w audycji "Zagadkowa niedziela".

  • W książce "Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata" Krzysztof Zięba opisał 45 różnorodnych tematów wyjaśniających zjawiska chemiczne i fizyczne panujące wokół nas.
  • Jak podkreśla, eksperymentując, każdy z nas może znaleźć odpowiedzi na wiele bardzo ciekawych i nurtujących pytań. 
  • W audycji "Zagadkowa niedziela" przekonywał, że warto zadawać pytania innym i sobie. 

Korozja, denaturacja białek czy destylacja wody - to tylko niektóre z pojęć, które można spotkać w książce "Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata". Dzięki wydanej przez Krzysztofa Ziębę pozycji mali i duzi badacze poznają zasady zjawisk istniejących w przyrodzie.

Pytania niepozostawione bez odpowiedzi 

- Książeczka, którą dziś przyniosłem do studia to odpowiedź na pytania, które zadawałem sobie w dzieciństwie. Na przykład o to skąd się bierze woda w kranie albo dlaczego samochód jedzie. Zadawałem te pytania mamie i tacie. Myślę, że czasami było to męczące. Poza tym rodzice nie zawsze potrafili odpowiedzieć na takie pytania - mówił w "Zagadkowej niedzieli". - Po latach postanowiłem napisać i narysować książeczkę, w której znalazły się niektóre z tych dziwacznych pytań. Poza tym w książce są najróżniejsze rzeczy, takie jak tańczące szkielety, słonie i balony - dodał z uśmiechem.

Najczęściej czytane

Polubić Chemię i Fizykę

Autor przekonuję, że eksperymentując każdy, nawet najmłodszy odbiorca jego książki, znajdzie sprytne sposoby na to, jak z dala od rzeki czy jeziora zdobyć wodę, bez trudu zgnieść zakręconą plastikową butelkę lub zamienić stalowy gwóźdź w miedziany. Czytelnicy dowiedzą się także, dlaczego wnętrze czajnika przypomina jaskinię, w jaki sposób czarny węgiel czyści wodę oraz po co dawniej podczas sztormu wylewano oliwę do morza.

Posłuchaj

52:26
Krzysztof Zięba i książka 'Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata"(Zagadkowa niedziela/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 10.12.2023
Godzina emisji: 9.05

mat.pras/zch/ans

Polecane