Pierwsza dama polskiej piosenki. Urodziny Ireny Santor

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsza dama polskiej piosenki. Urodziny Ireny Santor
Irena Santor w studiu Polskiego Radia w 2019 roku. Foto: PR2/Piotr Piorun

Przez lata swojej kariery zdobyła serca słuchaczy nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Irena Santor jest laureatką licznych nagród i festiwali, i pierwszą polską piosenkarką uhonorowaną doktoratem honoris causa. Przez całe dekady pozostaje niezapomnianą artystką, której muzyka trwa w sercach fanów. 

  • 9 grudnia 1934 roku urodziła się Irena Santor, piosenkarka obdarzona jednym z najpiękniejszych głosów, którym wyśpiewała niezapomniane przeboje. 
  • Irena Santor to nie tylko głos, ale również siła scenicznego wyrazu. Jej wyjątkowy mezzosopran koloraturowy poruszał serca milionów ludzi, a jej repertuar, w tym utwory o Warszawie, stał się integralną częścią polskiego dziedzictwa muzycznego.
  • Przez lata swojej kariery zdobyła serca słuchaczy nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

– Rodziny moich rodziców mieszkały w tej samej wsi, w Papowie Biskupim. Jeździłam tam do dziadków w dzieciństwie. Piłam mleko prosto od krowy, ale byłam za mała, żeby je doić. We wczesnym dzieciństwie obcowałam ze zwierzętami. Przytulałam się do owiec, cieląt, prosiąt. One mruczą, mówią do nas. Koni natomiast się bałam. Wchodziłam w żyto i się gubiłam, a dorośli odnajdywali mnie po moim płaczu. Lubiłam ten świat zboża, który szumiał i pachniał, otulał mnie – wspominała Irena Santor na antenie Polskiego Radia w marcu 2018 roku.

Posłuchaj

47:03
Irena Santor gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Ej, przeleciał ptaszek"

Swoją karierę zawodową Irena Santor rozpoczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze. Z tamtych lat pochodzi jej pierwszy wielki przebój "Ej, przeleciał ptaszek". W tamtym okresie zmieniła nazwisko, wychodząc za mąż za Stanisława Santora, skrzypka Orkiestry Polskiego Radia.

Pierwsze wielkie sukcesy to udział w festiwalu sopockim w 1961 roku i zdobyte tam nagrody dla piosenek "Embarras" i "Walczyk na cztery ręce" oraz nagroda za interpretację tych piosenek. Potwierdzeniem Jej kunsztu estradowego było wykonanie w 1966 roku, na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda) piosenki "Powrócisz tu".

Pierwsza dama polskiej piosenki

Irena Santor nie żałuje, że zamiast w Stanach Zjednoczonych swoją karierę rozwijała w Polsce. - Pochodzę z ubogiej rodziny, która została bardzo okaleczona przez wojnę. Cieszę się, że mogłam wyjść z tego jako tako cało, żyć, być i się rozwijać, bo najbardziej interesuje mnie istnienie - to, by być na świecie. To z tym łączy się wszystko, mogę zdobyć, cokolwiek tylko będę chciała, na ile będzie mnie stać - opowiadała wokalistka w Polskim Radiu w 2017 roku.


Najczęściej czytane

Słowa Ignacego Jana Paderewskiego

Mistrzyni w tym, co robi, zgadza się z opinią Ignacego Jana Paderewskiego, który twierdził, że pięć procent sukcesu zależy od szczęścia, kolejne pięć od talentu, a pozostałe dziewięćdziesiąt od ciężkiej i żmudnej pracy. - Te dane nam pięć procent talentu to baza, na której można uczyć się techniki, ale nie na odwrót. Bardzo bym dbała o te dziesięć procent, bo uważam, że technika potrafi zabić kogoś nieuważnego albo zniweczyć talent - podkreśla gość Trójki.

O tym, dlaczego przygodę z filmem uważa za swoją wielką porażkę, o doktoracie honoris causa łódzkiej Akademii Muzycznej i tym, jaka jest w pracy, mówimy więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj

49:47
Irena Santor opowiada o śpiewaniu, ludziach, których spotkała na drodze i bliskich jej miejscach na Dolnym Śląsku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Artystka w 2013 roku otrzymała Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia. Jest także laureatką licznych nagród i festiwali i pierwszą polską piosenkarką uhonorowaną doktoratem honoris causa.

im/PR Historia/ zch/kul


Polecane